Ana Sayfa Uzman Gözüyle Depozito Nedir ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Depozito Nedir ?


Aziz Kaçmaz
24.08.2013
11576 kişi okudu.

Depozito, kiralık daire, kiralık dükkan, kiralık ev veya bir işyeri kiralandığında, söz konusu gayrimenkulü ve demirbaşlarını temiz ve bakımlı kullanacağına, zarar vermeyeceğine daire verilen sözün bir teminatıdır.

Depozito, bazen 1 aylık kira tutarı, bazen 2 aylık, 3 aylık kira tutarı kadar, hatta mal sahibinden mal sahibine veya kiracının vereceği referansa bağlı olarak depozito miktarı değişmektedir.  

Yasal olarak verilen depozitonun bir bankaya bloke edilmesi gerekmektedir. Amam maalesef toplum yasaları anlayacak ve uygulayacak olgunluğa erişmediği için depozito olayı bir çok şeyde olduğu gibi gayri resmi bir şekilde uygulanmakta ve depozitoyu mal sahibi alıp cebe indirmektedir. Kiracılar evi boşaltıp mal sahibine teslim ederken, depozitoyu geri almakta çoğu zaman sıkıntı yaşarlar.    

Kiracı kiraladığı daireyi veya kiraladığı işyerini tahliye etmeyi düşündüğünde, bunu 2 ay önceden, Mal sahibine bildirmesi gerekir ki  mal sahibide bu zaman zarfında kiracı bulabilsin. 2 ay sonra kiracı mal sahibini çağırıp dairesini veya dükkanını boş ve masrafsız olarak teslim ettiği taktirde, mal sahibi kiracıdan almış olduğu depozitoyu derhal kesintisiz bir şekilde kiracıya iade etmek zorundadır. Mal, sahibi ben depozitoyu harcadım, kiraya verince veririm deme hakkı yoktur.     

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.166.172.33
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat