Ana Sayfa Uzman Gözüyle Emlakçı, Komisyon Oranları Ne Kadar ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Emlakçı, Komisyon Oranları Ne Kadar ?


Aziz Kaçmaz
22.09.2015
2289 kişi okudu.

Emlakçılar, aracılık hizmeti verdiği alım satımlarda alıcıdan %3, satıcıdan %3, K.D.V dahil komisyon alırlar. Emlakçılar, kiralama işlerinde kiracıdan, yıllık kiranın %12 nispetinde K.D.V dahil komisyon alırlar.

Emlakçıların, yukarıdaki komisyon oranları öteden beri uygulana gelmiş ve gelenekselleşmiş adeta emlakçı, tarifesi gibi bilinir ve uygulanır. Ancak bu komisyon oranları, tamamen geleneksel bir uygulama oranı olup pazarlıkla değişebilir. Örneğin: emlakçı ile pazarlık yapılarak ve yapılan anlaşmayı yazıya dökmek suretiyle komisyon oranı %1 ‘e çekilebileceği gibi, yapılan anlaşma ile komisyon oranı %10 ’da olabilir. Yani tamamen serbesttir ve buna engel bir yasada yoktur !

Buna engel bir yasa olmadığı gibi tam tersine, serbest piyasa ekonomisi de bunu benimser. Yani komisyona narh uygulanamaz.
Ancak yazılı anlaşma şarttır. Aksi halde geleneksel uygulama oranı olan %3 komisyon geçerli olacaktır.

Sonuç olarak emlakçınızı iyi seçerseniz, emlakçınızın size kazandıracaklarının yanında, sizin emlşakçınıza vereceğiniz komisyon bahşiş bile olamaz.

Sahibinden almak sanıldığı gibi karlı değil. Tam tersine sahibinden hem daha pahalıya almış olacaksınız. Hemde kamufle edilmiş kusurları ve sorunları ile birlikte almış olacaksınız. Ama emlekçı size bunları yaşatmaz. Çünkü emlakçı sizin çıkarlarınızı korumak zorundadır. Size kazandıracak ki sizi memnun edecek ki siz yarın ona tekrar gelebilesiniz. Yada bir dostunuza tavsiye edebilesiniz. 

Oysa satıcı, alıcının çıkarını korumak gibi bir derdi olmadığı gibi, alıcıyı memnun etmek gibi bir derdide yoktur. Satıcının tek derdi var gayrimenkulünü nasıl değerinden daha fazlaya satarım. Ayrıca kusurlarını ve sorunlarını nasıl gizlerim, nasıl çaktırmadan kakalarım. Evet maalesef zihniyet böyledir...!     

Bunları 30 yıllık emlakçılık yaşamımızda bolca gördük ve yaşadık. Sahibinden daha uygun fiyata aldığını sananların, nasıl yanıltıldıklarını gayrimenkulü kusurları ile birlikte farkında olmadan aldıklarını sonradan öğrenip nasıl üzüldüklerini çokça ve üzülerek şahit olmuşuzdur !    

Atalarımız boşuna dememiş : ''Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üste ver''  

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.146.5.16
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat