Ana Sayfa Uzman Gözüyle Ev Almak İçin En Uygun Zaman Nedir ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Ev Almak İçin En Uygun Zaman Nedir ?


Aziz Kaçmaz
09.11.2007
4784 kişi okudu.

Şimdi herkes 'gayrimenkul fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? sorusuna yanıt arıyor....

Gayrimenkul sektöründe, Mayıs 2006'da yaşanan kriz öncesi konut fiyatları iyice artmıştı. Faizlerin yüzde 1 seviyelerine inmesi talepte patlamayı da beraberinde getirmiş, dolayısıyla fiyatlar da şişirildikçe şişirilmişti. Şu anda ise, konut fiyatları normal seviyelerde seyrediyor...

Amerika'da yaşanan Mortgage krizi ve sınır ötesi operasyon ihtimali tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de yakından takip ediliyor. Gündemdeki sıcak gelişmeler nedeniyle sektörde beklenen hareketlenme bir türü yakalanamadı. Belirsizlikler hem yatırımcıların hem de üreticilerin önünü görmesini maalesef engelliyor.

Şimdi herkes 'gayrimenkul fiyatları yükselecek mi, düşecek mi?'sorusuna yanıt arıyor. 2008 yılı ilk çeyreğinden itibaren İstanbul'da yeni gayrimenkul projelerinde fiyatların özellikle, 'finansman maliyetlerinden dolayı' yükseleceğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Çünkü; 
Firmalar, yeterli talep olmadığı için projelerden yeterli nakiti sağlayamıyorlar. Projeleri devam ettirebilmek için, farklı kaynaklardan elde ettikleri finansmanı projelere aktarıyorlar. Bunun maliyeti de doğal olarak önümüzdeki dönemde proje fiyatına yansıtılacak.

Bir de tabii demir, çimento gibi inşaat malzemelerine yapılan zamlar var. Firmalar ürettikleri projelere talep olmadığı için şu anda bu maliyetleri kendileri karşılıyorlar.

Piyasanın canlanmasıyla bunlar da projelere zam olarak yansıyacak. Yeni projelere yatırım yapmak isteyenler için bu dönem aslında bir fırsat dönemi sayılabilir. Hem fiyatlar yerinde sayıyor hem de cazip kampanyalar birbirini izliyor.

İkinci el konut piyasasında ise durum biraz daha farklı... Yeni projeler için yapılan cazip kampanyalar, zaten talebin az olduğu sektörde, ikinci el konutlara ilgiyi iyice azalttı. Bu nedenle özellikle büyük kentlerde konut fiyatları yavaş da olsa aşağı doğru çekilmeye başlandı. Konut kredi faiz oranlarının istenilen oranda olmasa da düşmeye devam etmesine rağmen, ikinci el piyasada yaprak kıpırdamıyor ve yeni konut projeleriyle rekabet etmekte güçlük çekiliyor.

İstanbul'da 200 bin YTL istenilen bir konut ancak 150-160 bin YTL'ye alıcı bulabiliyor. Yeni konut projelerinin genelde lüks yapılar olması ve kent merkezinin dışında olduğu göz önüne alınırsa, merkezdeki ikinci el konutlar hala yatırımcının tercih sebebi... İzmir ve Ankara'da da durum çok farklı değil...

Gerek geçmişte hızla artan fiyatların gerilemesi gerekse yeni semtlerde yukarıda belirttiğim nedenlerle oluşabilecek fiyat artışları nedeniyle hem yeni projelerden hem de ikinci el konutlardan ister yatırım yapmak için ister oturmak için olsun gayrimenkul almak için uygun bir dönem yaşıyoruz.

Kaynak: Mynet Emlak Ayşe Yılmaz / Editor   09.11.2007

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.146.5.16
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat