Ana Sayfa Uzman Gözüyle İpotekli Tapu Satış İşlemi, Nasıl Yapılıyor ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

İpotekli Tapu Satış İşlemi, Nasıl Yapılıyor ?


Aziz Kaçmaz
22.07.2017
382 kişi okudu.

Günümüzde peşin parası da olsa, alıcılar mutlaka konut kredisi kullanırlar. 100 satışın 99,9 ‘u mutlaka kredi kullanarak alır, ama konut kredisi, ama tüketici kredisi kullanılıyor.

Tapuda yalan söylediğinizi, biliyor musun ?
Tapu dairesinde satıcıya yalan söyletiliyor…!
Nasıl mı ?

Bir gün tapuda satış yapacağız, tapu memuru alıcıyı satıcıyı çağırdı bende yanlarındayım. Memurun hemen arkasında ve tavanda Alıcı ve Satıcıya yönlendirilmiş, yapılan işlemi kayıt altına alan birde kamera mevcut.

Memur, satıcıya dönerek Mehmet bey siz dairenizi şu bedelle Muhsin beye sattınız, paranızın tamamını sayarak teslim aldınız, hiçbir hak ve alacağınızın kalmadığını, ayrıca bu işleme ile ilgili sorumluluğunuza daire bilgileri de okuduğunuza anladığınıza dair okudum anladım deyip imzalayın deyince,
Satıcı ben paramı daha sayıp almadım, satış gerçekleştikten ve ipotek konduktan sonra bankaya gideceğiz o zaman paramı sayıp alacağım deyince memur işin orası beni ilgilendirmez paramı saydım aldım demezsen işleminizi yapamam deyince, Satıcı kardeşim siz bana yalan söyletiyorsunuz, ben sayıp almadığım parayı sayıp aldım dersem yalan söylemiş olurum. Ben hacı bir adamım bu yaştan sonra yalan söyleyemem deyince memur çıkın dışarı işleminizi yapamam başka bir işleme başladı.

Biz dışarıda hacıyı ikna edemeyince, tapu senedini aldı kaporayıda iade etti çekti gitti. Alıcıya yolda yetiştik, alıp yapı kredi götürdüm. Vadeli hesaptan hacı dayıya bir hesap açtık parayı hesabına yatırdık cüzdanını cebine koydu
İşte şimdi aldım derim dedi…

Oysa memurun önündeki işlem dosyasında kredili bir satış olduğunu memurda biliyor. Şu şekilde soru yöneltemez mi? Mehmet bey dairenizi şu bedelle Muhsin beye sattınız, şu kadarını elden peşin aldınız, şu kadarınıda konut kredisi kullanıldığında şu banka şubesinden ipotek tesisinden sonra alacaksınız şeklinde sorulamaz mı?
Saygılar
Aziz Kaçmaz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.80.185.137
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat