Ana Sayfa Uzman Gözüyle Kat İrtifakı Nedir ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Kat İrtifakı Nedir ?


Aziz Kaçmaz
22.12.2010
15836 kişi okudu.

Kat İrtifakı Kat irtifaklı daire sahiplerinin dikkatine ! Kat irtifaklı gayrimenkulünüzün, iskanı alınmış ise kat mülkiyetine çevirme mecburiyetiniz vardır. Ancak gayrimenkulünüzün iskan alınmamış ise böyle bir mecburiyetiniz yoktur.

Kat irtifakı nedir? İmarlı bir arsanın imar durumuna uygun bir inşaat projesi yapılır ve ilgili belediyece tasdik ettirildikten sonra, inşaatın temel ruhsatı alınır; temel kazınıp inşaata başlanır ve bodrum kat veya su basmanı çıktıktan sonra, belediye temel üstü inşaat yapım izni ve ruhsatı verir İnşaatın bu aşamasında, yani daha ortada inşaat yok iken bağımsız bölümlerin kat irtifakları kurulabiliyor ve kat irtifaklı tapular çıkarılabiliyor.

 Kat irtifaklı daire sahiplerinin dikkatine !

Kat irtifaklı gayrimenkulünüzün, iskanı alınmış ise kat mülkiyetine çevirme mecburiyetiniz vardır. Ancak gayrimenkulünüzün iskan alınmamış ise böyle bir mecburiyetiniz yoktur.

Dairemin iskanlı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Gayrimenkulünüzün iskanının alınıp alınmadığını tapunuzun bir fotokopisi ile gayrimenkulünüzün bağlı bulunduğu belediyenin imar müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Kaçmaz Emlak

kacmaz@kacmazemlak.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.198.78.121
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat