Ana Sayfa Uzman Gözüyle Pendik velibaba mahallesinde imar durumu nedir ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Pendik velibaba mahallesinde imar durumu nedir ?


Aziz Kaçmaz
01.09.2015
2568 kişi okudu.

Pendik Velibaba Mahallesinde Kentsel Dönüşüm Alanına Girecek, Büyük Parsellerde İmar Durumu Kaks, Taks ve Gabari Nedir ? Bu bilgilere nasıl, nereden ulaşılır ?

 

 Pendik Velibaba mahallesinde,  24.350 m2  tarla vasfındaki bir arazi üzerinde yaklaşık 20 yıl önce bir konut yapı kooperatifi tarafından izinsiz ve kaçak olarak inşa edilmiş 230 konutuluk sitenin tapularını çıkarmak üzere ilgili kurumlara baş vurduklarında karşılarına aşağıdaki sorun ve prosedürler çıkarılmış. 

1- 24.350 m2 tarla vasfında imarı henüz alınmamış bir arazi olduğu görülmüştür !

2- 1999 Gölcük (körfez) depreminden sonra yetkililerin kafasına saksı düşmüş olacak ki bu tarihten sonra tapusunu almamış yapılardan deprem yönetmeliğine uygunluk rapor istenmeye başlandı. Şimdiye kadar akılları neredeymiş ?

3- Söz konusu bu site hem imarsız bir arazide izinsiz yapı yapmış, hemde deprem yönetmeliğine uymamış.Yani sokak tabiriyle ''hem kel, hem fodul''  

4- Söz konusu bu site şu anda riskli yapı statüsünde olup tehlike arzediyor. Çürük raporu alarak afet yasası kapsamında, bir takım istisna ve teşviklerden yararlanmak amacıyla yeniden yapılanmak isteyen üyelerin sağ duyulu davranmaları gerekir. 

5- Kooperatif üyeleri / Kat malikleri, lütfen artık şarklılığı bir tarafa bırakalım. Yönetime seçtiğimiz insandan liyakat arayalım. Bugüne kadar ne yapmış ne başarmış, sitenin yeniden yapımı konusunda ne gibi bir proje hayal ediyor, ne görmüş, ne düşünüyor, ne yapmak istiyor, vizyonu nedir? Bunları çıkıp bir bir anlatacak biz de kayırmacılığı bir tarafa bırakıp hak edenin hakkını verelim. Aksi halde bu kafayla nasıl 20 yıldır sürünüyorsak bir 20 yılda daha sürünür gideriz...! 

6- Velibaba Mahallesinde bir çok ada ve parselde büyük parsellerin imar durumu, emsal değer: (Kaks)  2.5 olduğu, hatta mevcut binaların yıkılıp yenilenmesi halinde ise ayrıca teşvik amaçlı ek olarak %20 ilave bir emsal bile verilmektedir.

7- Bunu farkında olan Akbabalar'ın bu sitenin semalarında dolaşmaya başladıklarını görüyoruz. Bize nasıl hücum edecekler, bizden nasıl bir parça koparacaklar bunların hesaplarını çok ustaca yapıyorlar. Lütfen akıllı ve uyanık olalım.  Akbabalara yem olmayalım.!

8- Yönetim, kentsel dönüşüm konusunda sözde uzman bir firmayla sözleşme yapıp söz konusu firmanın Keçebaş soyadlı Yöneticisi konuşmacının bu konudaki çelişkili cümlelerini hatırlayın lütfen. Ne diyordu ?  24.350 m2 arsanız var. 2.5 kaksla bu 60.850 2 toplam kapalı alan ve bağımsız bölümler yapabilirsiniz demektir. Bunun anlamı şudur 60.850 /100 m2 dairelerde toplam = 608, 5 daire Yani 100 m2 lik 608 bağımsız bölüm demektir ki kapalı oto parklar, bodrumlar, sığınaklar, çatı araları, balkonlar, bu alanlara dahil değildir.

9- Kısacası tapusu alınabilecek bağımsız bölümler demektir. Bunların bir bölümü iş yeri olabilir, ama toplam 608 tapulu bağımsız yer demektir. Allah aşkına bunu bir mimara gidin arsa değil, bir tarlamız var: 24.350 m2 %10 nu belediyeye ait belediyenin arsası da  dahil olmak üzere 2.5 emsalle 60.850 Toplam inşaat alanı bağımsız tapulu yerlerimiz olabilir mi ?
diye bir sorun. Bizi nasıl aptal yerine koyduğunu ve de bilmediği bu konularda ne kadar bilgisiz olduğunu göreceksiniz.!

10- Arkadaşlar uygulama aynen şöyledir: Tarla vasfındaki bir arazi imar uygulama alanına girdiğinde, bölgenin ihtiyacına göre %10 ile %40 oranında Dop (düzenleme ortaklık payı) terki yapılır. Kalan kısmı için tapu kadasro yeniden sınır tespiti yapar ve kazıklarını çakar. Röperli krokisi çıkarılır, bununla tapuya gidlerek son kalan arsanızın küçültülmüş tapusunu alır ve bunun üzerinden Kaks (emsal) belirlenir. 

11- Bizim riskli yapılarımızdan ve yeniden yapılaşma teşfikimiz olduğundan yukarıdaki donatı alanımızın oranları düşebilir.
Ama hiç bir zaman brüt tarlanın metre karesi üzerinden size inşaat alanı verilmez. 
Hazret iddia ediyor verilir diye. 24.350 m2 x kaks:2.5 = 60.850 m2 inşaat alanınız olacaktır. Bu bizi düpe düz cahil sanıyor, yada kendisi düpedüz cahildir

12- Sözde uzmanı dinlemeye devam ediyoruz. Uzman önce dedi ki; belediyenin arsasını belediyeden alabilirsiniz Siz almazsanız, üyelerinizden her hangi bir veya birileri de alabilir. Ayrıca müteahhitte alabilir. Ben kendisine şu soruyu yöneltim: Hocam sizce öncelikle bu arsayı almamız gerekiyor mu?  Hoca kendi aksanıyla aynen şunu dedi ‘’ Arsayı niye alıyonuz ki, arsa zaten sizindir’’  Hoca aynen bu şekilde bana cevap verdi !  Sayın kat malikleri bunu hatırladınız mı ?Hatırladığınızı hiç sanmam, çünkü çoğunuz o sırada uyuyordunuz, belkide hipnotize edilmiştiniz...! Adam önce arsayı alın yoksa arsanızı birileri alır, yada müteahit alır diye bizi uyarıyor. Sonra dönüyor şunu söylüyor kendi aksanıyla ''Arsayı niye alıyonuız ki arsa zaten sizin para vermenize gerek yok!''  kimsede çıkıp yahu arkadaş sen bir öyle bir böyle alla aşkına sen nediyorsun yahu demiyor ?  

13- Uzmanı dinleyenler, şunu hatırlarlar. Uzman ikide bir siz yapamasınız iyisimi burayı bir müteahide verin kat karşılığı, müteahit yapsın habire siz, yapamazsınız deyip durdu. Kimsede demiyorki yahu bu siteyi senin baban mı yaptı ? Burayı biz yaptık. Üstüne üstlük günümüzdeki gibi banka kredisi, devlet kira yardımı gibi yardımlarda yoktu. Adam müteahhite ve kendine iş arıyor ve resmen simsarlık yapıyor. Bunu bariz bir şekilde de açığa vuruyor. Siz yapamazsınız diyor. Peki bu dediklerini hatırlayan var mı?  Sanmam çünkü çoğunuz uyuyordunuz, dinleyenlerde büyülenmişti, çünkü karşıların da bir kurtarıcı görüyorlardı, bir meshi var zannediyorlardı...

14- Bu uzman Keçebaş isimli herif, belediyeden çevrem var, size özel imar çıkaracağım. Ayrıca avan projesinide ben yapacağım ve size iyi bir inşaat firması bulacağım. Siz bunların hiç birini yapamazsınız, deyip duruyordu. Bu arada ben müdahale ettim, dedimki: Hoca bir sefer belediye kimsenin keyfine göre imar vermez. Ayrıca avan projeyide inşaat firması, kendi mimarlarına yaptırı. Çünkü inşaatı kat karşılığı yapacağı için avan pojesini size yaptırmaz, zaten gerekte yoktur. Ama bizimkiler kardeşim konuşmacıya müdahale etmeyin, adam işini biliyor diye bizi susturmaya çalıştılar. Oysa konuşan bir üyenin konuşması herkesin menfaatine olduğunu alamış olsak bu güzelim site 20 yılda harabeye dönmezdi.

15- Bu uzman Keçebaş soyatlı herif vaatlerinin hiç birini gerçekleştiremediği halde öyle bir sözleşme yapıyorki, yönetim ondan tazminat alacağı yerde bu uyanık herif yaptığı sözleşme ğereği yönetimden 12.000 TL  para alıp gitti.
Anasının sütü gibi helal olsun, çünkü adam beynini kullanıyor :)  Bu sözleşme bana bir fıkrayı anımsattı : 

 '' Baba bir hırsız yakaladım, hırsızı buraya getir oğlum, hırsız gelmiyor baba, bırak gitsin hırsız gitmiyor baba''

Peki değerli arkadaşlar bunu hatırlayanınız var mı ?  işte şimdi buna gülerim :)))

‘’Doğru söyleyeni, 9  köyden kovmuşlar’’  Kovarsanız kovun, ama ben doğruları söylemeye devam edeceğim

 Not: Yukarıdaki yazıyı yazdıktan uzun bir süre sonra, elime tapunun bir foto kopisi geçti, tapudaki bilgilere göre aşağıki
Durumu bilgilerinize arzetme gereği duydum. 

Dap harcı tahsil edilmiştir 19.11.97 bu rakamı okuyamadım !  Tarihli ve 758060 nolu makbuzla 5.125.000 TL  ödendiği görülüyor. Arsanın Sahibi : Sınırlı sorumlu: T.K.Y.K :  21.632 / 24.520    
Bunun hesaplaması şöyle : 24.350 / 24.520 x 21.632 = 21.488. m2  yani bizim bu kadar bir arsamız bulunuyor. 
Dop (düzenleme ortaklı payı) Yani kamuya terk edilen    2.862 m2   yani belediyenin arsası dedikleri budur. 
Kısacası belediyenin bize herhangi bir ortaklığı bulunmuyor.

Dop ( düzenleme ortaklık payı) terkin ücretleri dahi ödendiği halde işlem neden sonuçlandırılmamış ? 
Gerçekten merak bende çok merak ediyorum. Ya cehaletlerinden yada hin oğlu hin olduklarında. 
Oysa dürüst olmuş olsalardı bizim arsamız şu anda tarla statüsünde değil, ARSA statüsünde olacaktı
İşte onun için ahpap çavuş ilişkilerini bir yana bırakıp LİYAKAT pirim verelim o zaman sürünmekten kurtuluruz
Saygılarımla
Aziz Kaçmaz 0532 212 13 91                                                             

                                                              

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.144.205.182
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat