Ana Sayfa Uzman Gözüyle Pendik velibaba mahallesinde imar durumu nedir ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Pendik velibaba mahallesinde imar durumu nedir ?


Aziz Kaçmaz
01.09.2015
2425 kişi okudu.

Pendik Velibaba Mahallesinde Kentsel Dönüşüm Alanına Girecek, Büyük Parsellerde İmar Durumu Kaks, Taks ve Gabari Nedir ? Bu bilgilere nasıl, nereden ulaşılır ?

Pendik Velibaba mahallesinde,  24.350 m2  tarla vasfındaki bir arazi üzerinde yaklaşık 20 yıl önce bir konut yapı kooperatifi tarafından izinsiz ve kaçak olarak inşa edilmiş 230 konutuluk sitenin tapularını çıkarmak üzere ilgili kurumlara baş vurduklarında karşılarına aşağıdaki sorun ve prosedürler çıkmıştır

1- 24.350 m2 tarla vasfında imarı henüz alınmamış bir arazi olduğu görülmüştür !

2- 1999 Gölcük (körfez) depreminden sonra yetkililerin kafasına saksı düşmüş olacak ki bu tarihten sonra tapusunu almamış yapılardan deprem yönetmeliğine uygun rapor istenmeye başlandı. Şimdiye kadar akılları neredeymiş ?

3- Bahse söz konusu bu site hem imarsız bir arazide izinsiz yapı yapmış, hemde deprem yönetmeliğine uymamış. Yani sokak tabiriyle ''hem kel, hem fodul''  

4- Söz konusu site günümüzde riskli yapıları teşkil etmektedir. Tehlike arzediyor diye çürük raporu alarak afet yasası kapsamında, afet istisna ve teşviklerinden yararlanmak amacıyla yeniden yapılanmak isteyen üyelerin sağ duyulu davranmaları gerekir. 

5- Kooperatif üyeleri / Kat malikleri, lütfen artık şarklılığı bir tarafa bırakalım. Yönetime seçtiğimiz insandan liyakat arayalım. Bugüne kadar ne yapmış ne başarmış, sitenin yeniden yapımı konusunda ne gibi bir proje hayal ediyor, ne görmüş, ne düşünüyor, ne yapmak istiyor, vizyonu nedir? Bunları çıkıp bir bir anlatacak biz de kayırmacılık yapmadan hak edenin hakkını verelim. Aksi halde 20 yıldır nasıl sürünüyorsak öyle sürünüp gideceğiz…!

6- Velibaba Mahallesinde büyük parsellerin imar durumun, emsal değer (Kaks)  2.5 olduğu, hatta mevcut binaların yıkılıp yenilenmesi halinde ise ayrıca teşvik amaçlı ek olarak %20 ilave bir emsal söz konusudur.

7- Bunu gören Akbabalar'ın bu sitenin semalarında dolaşmaya başladıklarını görüyoruz. Bize nasıl hücum edecekler bizden nasıl bir parça koparacaklar bunların hesaplarını çok ustaca yapıyorlar. Lütfen akıllı ve uyanık olalım.  Akbabalara yem olmayalım.

8- Kentsel dönüşüm konusunda sözde uzman konuşmacının bu konuda size çelişkili cümlelerini hatırlatın lütfen. Ne diyordu ?  24.350 m2 arsanız var 2.5 kaksla bu 60.850 2 toplam kapalı alan bağımsız bölümler yapabilirsiniz demektir. Bunun anlamı şudur 60.850 /100 m2 dairelerde toplam = 608, 5 daire Yani 100 m2 lik 608 bağımsız bölüm demektir ki kapalı oto parklar, bodrumlar, sığınaklar, çatı araları, balkonlar, bu alanlara dahil değildir. Kısacası tapusu alınabilecek bağımsız bölümler demektir. Bunların bir bölümü iş yeride olabilir, ama toplam 608 tapulu bağımsız yer demektir 
Allah aşkına bunu bir mimara gidin arsamız 24.350 m2 %10 nu belediyeye ait belediyeninde arsası da  dahil olmak üzere 2.5 emsalle 60.850 Toplam inşaat alanı bağımsız tapulu yerlerimiz olabilir mi? Lütfen kendisine bir sorun ?
Bizi nasıl aptal yerine koyduğunu ve de bilmediği bu konularda ne kadar bilgisiz olduğunu göreceksiniz... !!!

 

Arkadaşlar uygulama aynen şöyledir: Tarla vasfındaki bir arazi imar uygulama alanına girdiğinde, %30 ie %40 oranında Dop (düzenleme ortaklık payı) terki yapılır. Kalan kısmı için tapu kadasro yeniden sınır kazıklarını çakar röperli krokisini çıkarır bununla tapuya gider son kalan arsanızın küçültülmüş tapusunu alır ve bunun üzerinden Kaks (emsal) belirlenir. Bizim riskli yapılarımızdan ve yeniden yapılaşma teşvikimiz olduğundan yukarıdaki donatı alanımızın oranları düşebilir. Am hiç bir zaman brüt tarlanın metre karesi üzerinden size inşaat alanı verilmez. Hazret iddia ediyor verilir diye. 24.350 m2 x kaks:2.5 = 60.850 m2 inşaat alanınız olacaktır. Bu bizi düpe düz cahil sanıyor, yada kendisi düpedüz cahildir

9- Sözde uzmanı dinlemeye devam ediyoruz. Uzman önce dedi ki; belediyenin arsasını belediyeden alabilirsiniz

Siz almazsanız, üyelerinizden her hangi bir veya birileri de alabilir. Ayrıca müteahhitte alabilir. Ben kendisine şu soruyu yöneltim: Hocam sizce öncelikle bu arsayı almamız gerekiyor mu?  Hoca aynen şunu dedi ‘’ Arsayı niye alıyonuz ki, arsa zaten sizindir’’  Hoca aynen bu şekilde bana cevap verdi!  Sayın kat malikleri bunu hatırladınız mı ?
Ama sanmam, çünkü çoğunuz o sırada uyuyordunuz, belkide hipnotize edilmiştiniz…!
Adam önce arsayı alın yoksa aranızdan birileri alır, yada müteahhit alır . Şimdide ''arsayı niye alıyonuızki arsa zaten sizin para vermenize gerek yok' diyor.  

10- Uzmanı dinleyenler, şunu hatırlarlar. Uzman ikide bir siz yapamasınız iyisimi burayı bir müteahide verin kat karşılığı, müteahit yapsın habire siz, yapamazsınız deyip durdu. Kimsede demiyorki yahu bu siteyi baban mı yaptı ? Burayı biz yaptık. Üstüne üstlük günümüzdeki gibi banka kredisi, devlet kira yardımı gibi yardımlarda yoktu. Adam müteahhite ve kendine iş arıyor, simsarlık yapıyor. Bunu bariz bir şekilde de açığa vuruyor. Siz yapamazsınız diyor. Peki bunu hatırlıyor musunuz ?  Sanmam çünkü çoğunuz uyuyordu. Dinleyenlerde büyülenmişti çünkü karşılarında bir kurtarıcı mesih var zannediyordu.

11- Arkadaşlar akıllı olalım, alacağımız kredilerler dairelerimizi yapabiliyoruz.Bayındırılık birim fiyatı 100 m2 dairenin maliyeti 75.000  müteahhit  karıda buna dahildir. 150. 000 TL iki daire yaptığımızda bir dairede oturur diğerinide 400.000 TL ile 500.000 TL  satabilirsiniz bir yıl sonra çektiğiniz krediniz faiziyle birlikte 105.000 TL olur ister diğer dairenizi kiraya verir kirasıyla banka taksitlerini ödersiniz. İstersenizde 500.000 TL ye satar  105.000 tele kredinizi kapatırsınız hem bir daireniz hemde 350.000 TL cebinizde paranız olacak. Uyanık olun Akbabalara yem olmayın !

‘’Doğru söyleyeni, 9  köyden kovmuşlar’’
Kovarsanız kovun, ama ben doğruları söylemeye devam edeceğim
Saygılarımla
Aziz Kaçmaz 0532 212 13 91

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.145.219.80
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat