Ana Sayfa Uzman Gözüyle Prof. Şükrü Kızılot ve Kanadalı uzmanlar diyor ki !

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Prof. Şükrü Kızılot ve Kanadalı uzmanlar diyor ki !


Aziz Kaçmaz
04.03.2010
4887 kişi okudu.

Komisyon yok ama risk var ! Emlakçı olmadan, yapılan emlak alım ve satımları daima risktir.! Her mal sahibi ister ki, malını rayiç bedelinin iki katına satsın; bu insanın doğasında vardır

Komisyon yok ama risk var !     
Emlakçı olmadan, yapılan emlak alım ve satımları daima risktir ! 
Kanada'da bir İnternet sitesi, müşterilerine emlakçıya gitmeden aracısız emlak alım satım tekniklerini 16 seansta ücretsiz öğreterek, sözde komisyon vermekten kurtaracakmış 

Kanadalı Uzmanlar diyorki: Kanada'lı uzmanlar da diyor ki, ne kadar kurs verilirse verilsin, bir emlakçı aracılığıyla yapılmayan alım ve satımlar, daima risk taşır. Doğru fiyatı bulmanın yanı sıra, alınan taşınmazı, hukuki durumunu taktir etmek, mevcut ve olası pürüzleri gidermek için ancak piyasayı çok iyi bilen, tapu işlemlerine ve gayrimenkul hukuk bilgisine vakıf doğru aracılarla çalışmanın en doğru yol olduğunu hatırlatıyor.

Prof.Şükrü kızılot diyorki: Emlakçı avantajı, gayrimenkulü, bir emlakçı kanalıyla almakta yarar var. Kuşkusuz bu emlakçıyı dikkatle seçmeli örneğin, belli bir işyeri olan, çevrede dürüst ve profesyonel çalışmasıyla tanınan biri olmalı. Emlakçı, alacağınız gayrimenkulün özellikleri konusunda size yardımcı olabileceği gibi, diğer bilgi ve belgelere de, kolayca ulaşır. Örneğin, elektrik, su, doğalgaz, bina aidatı, çevre düzenlemesi ve bina onarım giderleri borcunun bulunup bulunmadığını, varsa kimin ödeyeceğini, net bir sonuca bağlar ve sizi süpriz ödemelerden kurtarır. Tapu veya belediye de, gayrimenkulün üzerinde her hangi bir şerhin  olup olmadığının araştırlıması, ayrıca alacağınız gayrimenkul gördüğünüz gayrimenkul olmayabilir,  gayrimenkulü aldınız veya sattınız seneler sonra hem alıcıya hemde satıcıya, belediyeden ve vergi dairesinden bütçenizi ciddi anlamada sarsacak alım, satım ve vergi ziyaı, ceszası borcu ile karşılaşmanız da, mümkündür. Bu bakımda siz ne kadar bilirseniz bilin, daha aklınıza gelmeyen bir yığın işlerin hukuka uygun yürütülmesinde uzman bir emlakçıdan daha iyi bilemezsiniz. Dolayısıyla uzman bir emlakçı kanalıyla almak ve satmak en doğru yöntemdir.

Gayrimenkulü emlakçı kanalıyla satmakta yarar var. Ancak, emlakçı ile satış öncesi, mutlaka  sözleşme yapılmalı. Gayrimenkulü satarken, gazeteye ilan vermek ya da satılık levhası asıp, alıcılarla tek tek muhatap olmak yorucu ve sorunlu bir olay. Ayrıca sahibinden satılık levhasını görüp içeri gelen kimsenin hırsız mı, ırz düşmanı mı belli değil. Oysa emlakçı müşteriyi evinize getirmeden önce kimlik bilgilerini ve imzasını kayıt altına alır ondan sonra yerinizi göstermeye gelir. Kısacası emlakçınız, sizin güvencenizdir, sigortanızdır.  

Kaçmaz Emlak olarak bu sektöre 21 yılımızı verdik ve tecrübelerimiz diyor ki, her mal sahibi ister ki, malını rayiç bedelinin iki katına satsın; bu insanın doğasında vardır. Buna rağmen acemi alıcılar, sahibinden daha ucuza alırım, zannediyor ve maalesef, zaman zaman trajikomik yanılgı ve şaşkınlıkların yaşandığına şahit olmaktayız.(:

"Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder"                                                                 Verilecek ücret (komisyon) ne kadar çok olursa olsun, her iş uzmanına yaptırılmalı.  

"Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmekte üste ver."  demiş atalarımız. 
Saygılarımla

Aziz Kaçmaz

kacmaz@kacmazemlak.com

04..03.2010 Tarihli Hürriyet gazetesi emlak yaşam ekinde alınmış bir yazı

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.224.153.234
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat