Ana Sayfa Uzman Gözüyle Şimdi konut alma zamanı mı ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Şimdi konut alma zamanı mı ?


Aziz Kaçmaz
30.08.2007
1928 kişi okudu.

gelecekte gayrimenkul alacaklara önerimiz fiyatların gerilediği şu günlerde bir,an önce mülk edinmeleridir.

Şeref Sağlam - Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı

Doğası ve turizmiyle dünyanın gözbebeği olan Antalya'da İnşaat ve emlak sektöründe 2004-2005 ile 2006'nın ilk yarısına kadar olan dönemdeki hareketlilik 2007 yılından itibaren durma noktasına geldi. Geçmiş dönemlerdeki hareketliliği tetikleyen unsurların başında tek partili sistemin getirdiği istikrar ve konut kredi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesine kadar gelmesiydi. Tabii ki bu hareketliliğin dezavantajları da vardır. Bunların başında çok sayıda inşaat firmasının açılması ve çok sayıda İnşaat yapılması, konut işlerini doyum noktasına gelmesini sağladı. Konut alanındaki açık kısa sürede kapandı.

Bu doyum noktası başka bir gerçeği de ortaya çıkardı..Bir çok kiracı mülk edindiği için kiralık daireler çoğaldı. Bu hareketliliğin olduğu dönemlerde ki talep karşısında fiyatlar da otomatik olarak yükseldi. . Bugün ise inşaat ve emlak sektörü büyük bir durgunluk içinde. Bu gelişme mülk edinmek isteyenler için büyük bir avantaj sağlıyor. Fiyatların . durgunluktan dolayı düştüğü bugünler gayrimenkul edinme zamanı olarak değerlendirimelidir. Sektördeki bu durgunlukta konut kredi faizlerinin Yüzde 1'den yüzde, 1.90 seviyelelerine yükselmesi. Erken seçim havası da durgunluğu tetikleyen unsurlar arasında görülebilir.

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından piyasalardaki kriz havasının yerini rahatlamaya bırakmasını bekliyoruz. Gelecekte gayrimenkul alacaklara önerimiz fiyatların gerilediği şu günlerde bir an önce mülk edinmeleridir. Tabi ki mülk edinirken emlak ofisini de iyi seçmek gerekir. Vatandaşlar konut. alırken sorun yaşamamak için emlak işlemini yapan ofisin odamız üyesi olup olmadıklarını kontrol etmelidir.

30/08/2007 tarihli Milliyet gazetesi "Akdeniz" ilavesi bölümünden alıntıdır....

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.146.5.16
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat