Ana Sayfa Uzman Gözüyle Toprak Tapusu Nedir ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Toprak Tapusu Nedir ?


Aziz Kaçmaz
22.12.2010
11881 kişi okudu.

Toprak tapusu nedir ? İmarlı bir arsa üzerine imar dışı ve projesi belediyece tasdik ettirilmeden yapılan kaçak yapı demektir.

Toprak tapusu: İmarlı bir arsa üzerine imar dışı ve projesi belediyece tasdik ettirilmeden yapılmış, kaçak yapı demektir. Farz edelim adamın 1.000 m2  imarlı bir arsası var. Bu arsaya da imar durumuna göre diyelim 1.500 m2 inşaat veriliyor. 125 m2 dairelerden ancak 12 daire yapabilir.

Oysa bizler çok uyanığız ya, yasa masa bize vız gelir ya, yasalara uymayana da uyanık deriz ya ? işte bu uyanıklar imara uymayıp imar dışına çıkarak 12 daire yerine 20 daire yapıyor.Tabii belediyelerde görmezlikten gelerek imar katlediliyor ve yapılan bu yapıda imar yasasına göre kaçak bir yapı oluyor ve dolayısıyla belediye projelerini tasdik edemediği için de bu çok uyanıklar ne kat irtifakı, nede kat mülkiyeti kuramıyorlar.

Belediye bu kaçak yapıları bina vergileri açısında, birer bağımsız bölüm gibi tanımlamakta fakat tapu dairesi bina değil arsa olarak tanımlıyor.

Bu dairelerin satışı tapudan yapılıyor ancak, tapu senedinde mesken değil, arsa olarak görünüyor. Yani tapu dairesindeki tanımı arsadır. Alıcısı mesken değil resmen bir arsadan pay almış oluyor.  

Kaçmaz Emlak

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.161.108.58
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat