Ana Sayfa Uzman Gözüyle yabancılar emlak alabilir mi ?

Uzman Gözüyle

Uzmanların çeşitli konulardaki yazılarına bu bölümden erişebilirsiniz.

Tüm Makaleler
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

yabancılar emlak alabilir mi ?


Aziz Kaçmaz
17.05.2013
1165 kişi okudu.

Bir yabancı Türkiyede ev alabilir mi? Aşağıdaki şartlara uygunsa alabilir. ​Mevcut yasalarımıza göre, karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesi çerçevesinde bir yabancı Türkiye'de emlak alabilir.
Yani Türk vatandaşına emlak satan ülkelerin vatandaşları da Türkiye'de  emlak alabilir. Türkiye vatandaşı yaklaşık 90 ülke de emlak satın alabilmektedir. Mütekabiliyet dışında kalan, yani yaklaşık 110 ülke vatandaşı Türkiye'de emlak satın alamıyor. Gazete haberlerinden öğrendiğimiz kadarı ile hükümet, bir yasal düzenleme ile yüzün üzerinde ki bu ülkelerin vatandaşlarının da Türkiye'de  emlak satın almasına izin veren yasal düzenleme getirmekteymiş.

Hükümetin bu kararı taktire şayan bir karardır. Zira küreselleşmenin giderek önem arz ettiği günümüzde, komplekse gerek yok. Yasalar yol vermiyorsa, yol veren yeni yasalar çıkarılmalı ve yola devam etmeli.

Emlak sektörü her ülkede olduğu gibi ülkemizde de ekonominin lokomotifidir. Emlak fiyatları bir hayli artacaktır, ama olsun. Ülkemizde yüzlerce sektöre hareket gelecek, bereket gelecek, iş gelecek, aş gelecek ve milyar dolarlar gelecektir. Buda heyecan demektir, umut demektir, mutluluk demektir.

2054 kez okun

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Yorumunuz

Güvenlik Kodu

captcha

IP Numaranız: 54.166.172.33
Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat