Ana Sayfa Soru - Cevap Arsa 495.75 m2 arsa payı 2/224 Arsa Payım Kaç m2 ?

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Arsa 495.75 m2 arsa payı 2/224 Arsa Payım Kaç m2 ?

Soru


Merhaba, benim okumakta zorlandığım bir tapum var. Metrekare 495,75m2, arsa payı 2/224 olarak geçiyor, buradan anladığım 2,21m2 arsadan hakkım var. Ayrıca nitelik kısmında dükkan, kat no kısmında bodrum, bağımsız bölüm kısmında da 7 yazıyor. Ben bu kısmıyorumlayamadım ayrıca bu tapu kentsel dönüşüme girecek. Teşekkürler...

Hande Öztemel

Cevap

Hande Hanım merhaba,  
Yukarıda verdiğiniz bilgilere göre, ana yapının 495.75 m2 bir arsası mevcuttur. Sizinde bu ana yapıda dükkan vasfında ve bodrum katta 2/224 arsa paylı ve 7 numaralı bir bağımsız bölüm, yani dükkanınız mevcut olduğu anlaşılıyor. Yarın kentsel dönüşüme girerse sizin arsa payınız  495.75 / 224 x 2 = 4.426 m2  Yani kısacası 4.5  m2 arsa payınız  var  bu arsa payına karşı size yer vermezler.
Ancak 4.5 m2  arsa kaç lira ederse bedeli verirler. 

Tapu senetleri üzerinde, vatandaşın anlayacağı şekilde net metre karesi ve bürüt metre karelerini yazmak yerine böyle formül şeklinde yazıp vatandaşın kafasını karıştırmak, devletin ve o nun yetkili kurumu olan Tapu ve Kadastro kurumuna zevk veriyor olmalı ki böyle anlaşılmaz formül şeklinde yazıyorlar. Böyle yazılacakki üç kağıtçıların işi, kolay olsun. Vatadaşı kolay kandırabilsinler...!

Gayrimenkul alırken, mutlaka ama mutlaka güvenilir ve kurumsal bir emlak firması aracılığı ile yada bir avukat aracılığı ile alınmalıdır.
Kurumsal bir emlak firması aracılığı ile bu yeri almaya kalksaydınız. Size olabilecek tüm olasılıkları anlatırdı ve illaki bu yeri alacaksanız o halde fiyatının çok düşük olması koşuluyla alırdınız. Yani aldığınız fiyatın dörtte biri kadar bir fiyata alabilirdiniz !
Saygılarımla


 

 

Aziz Kaçmaz
15.08.2016
611 kişi okudu.

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat