Ana Sayfa Soru - Cevap Kat mülkiyet işi müteahhite mi alıcıya mı aittir

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Kat mülkiyet işi müteahhite mi alıcıya mı aittir

Soru


Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum.

Ev net 80-90 m2 arasıdır. Evin tapusu kat irtifaklı. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi.

Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş.

Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı?

Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi?
Şerifalibölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Insanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum...

Mehmet Akazu

Cevap

Mehmet bey merhaba,
Kat irtifaklı bir dairenin bulunduğu binada bariz bir imar hataları yapılmamış ise bankalar kredi veriyor. Ama binada bariz şekilde imar hataları yapılmış ise banka o daireye kredi vermiyor.

Kat mülkiyeti alınmış bazı binalar, kat mülkiyetine geçtikten sonra binada veya dairesinde eklentiler yapıyorlar. Nasılsa iskanı alındı artık bir sorunla karşılaşmayız diyorlar. Kat mülkiyeti alındıktan sonra yapılan eklentiler proje tadilatı yapılarak belediyeden yeniden izin almak suretiyle yapılırsa sorun olmaz.

kat mülkiyeti alınmış bir binada proje tadilatı yapılmadan yapılan eklentilerden dolyayı o binadaki kat mülkiyetli dairelere banka kredi vermeyebilir. Daire alırken projesine uyumlu bir şekilde yapılmış mı ona dikkat edilmelidir. 

İskan almak müteahhidin işidir, alıcının işi değildir. 
Satıcı size iskan alınacak sözü veriyorsa, o halde parasının 70 - 80 bin lirasını iskan alındıktan sonra ödersiniz.
Aranızda böyle bir sözleşme yapın, iskan alamadığı taktirde sizde defolu mala bedeli kadar ödeme yapmış olursunuz.

Dairenin ederini soruyorsunuz; görmediğim bir daire hakında bu dairenin ederi budur demem yanlış olur. 
Şerifali bölgesi yeni inkişaf bölgelerinden ve istikbali olan bir bölgedir.  

Saygılar
 

  
 

 

 

Aziz Kaçmaz
23.03.2014
2963 kişi okudu.
Etiketler:

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat