Ana Sayfa Soru - Cevap Oturma Raporu

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Oturma Raporu

Soru


İyi Günler; Çok beğendiğimiz bir ev var fakat bu evin oturma raporu yokmuş ve mahkemelikmiş.Asansör kapısı vs. var ama firma çıkartmış şu an asansör yok. Bina kooperatif binası, bizim alacağımız ev önceden arsaymış ve şu an o arsada ortak olan bir şahıstan alacağız.

Bina 2003 te temeli atılmış 2009 da da teslim edilmiş ne üzerine mahkemelikler bilmiyorum ama oturma raporu yok. Ayrıca bu bina kat irtifaklı, tapusu var, banka da kredi veriyor. Bu oturma raporu olmazsa bize ileride sorun çıkarır mı, çıkarırsa ne gibi sorun çıkar, her zaman satışını yapabilir miyiz. Lütfen cevap yazın çünkü en yakın zamanda cevap bekliyor karşı taraf. Teşekkür ederim.

Nermin Çınar

Cevap

Nermin hanım merhaba,
Binanın mahkemelik olduğunu yazmışsınız. Ancak neden dolayı mahkemelik olduğunu bilmediğinizi ve buna rağmen evi almak istediğinizi belirtiyorsunuz. 
Anladığım kadarıyla mahkemelik durumu değil de oturma raporu sizi endişelendiriyor.

Oturma raporu çok önemli değil; önemli olan neden mahkemelik olduğudur! Kat irtifak tapulu olduğunu ve bankaların kredi verebileceğini yazmışsınız. 
Bankalar kat irtifak tapulu dairelere kredi veriyorlar ve kat irtifak tapulu dairelerin satışına engel bir durumda yoktur.

Yalnız dikkat edin! Bu daire yada bina mahkemelikse bu daireye bankalar kredi vermediği gibi bu dairenin satışı da çok zordur !
Mahkemelik durumunu öğrenmeden böyle bir daireyi yarı fiyatına verseler bile almayın derim.

Saygılar 
Aziz Kaçmaz

Aziz Kaçmaz
15.05.2013
2474 kişi okudu.
Etiketler: Oturma Raporu

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat