Ana Sayfa Soru - Cevap Sitenin bahçesini ortak alanlarını kimler kullanabilir ?

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Sitenin bahçesini ortak alanlarını kimler kullanabilir ?

Soru


Antalya'da bir siteden daire aldık arsa 4000 m2 hissemiz 84/2 olarak geçiyor. Ayrıca daire numaramızda mevcut. Tapuda bizden çok önce yerleşenler alt katta oturanlar. Çoğu bahçeyi kullanmışlar, ekmişler.
Biz üst kattayız ve terasımız var. Anlamadığım konu bahçede hiç kullanımımız yok mu? Ayrıca köşe binadakiler ön yan ve arka taraf olmak üzere bahçeyi tamamen kullanmakta olup oradan geçişe bile izin vermemektedirler. Bunun düzenlemesi nasıldır, nerden soruşturmam gerek teşekkürler

filiz keskinel

Cevap

Filiz hanım merhaba,
Bencillik doğal ve ilkel bir histir. Tıpkı hayvanlar aleminde görüldüğü gibi. Ancak günümüzün modern toplumları insanların, hak ve hukukunu bir takım yasal düzenlemelerle korumaya çalışırlar. Dolayısıyla komşunuz cahil ve hayvani hislerler hakkınızı gaspedebilir. Ancak size düşen, hakkınızı yasaların size vermiş olduğu haklara dayanarak savunabilir, o cahil hayvani hislerler hareket eden insanlara hakkınızı yedirmemiş olursunuz, tabii hakkınızı ararasanız...

Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiye göre sitenizin toplam arsası 4.000 m2 kare olduğu anlaşılıyor.
Arsa payınızda : 84/2 şeklinde yazmışsınız, ancak burada bir hata var, size bukada arsa payı veremezler.
Doğrusu: Tapunuzda 2/84 şeklinde yazılıdır, dikkatli bakın. Bu hesaba göre 4.000/84x2 = 95.238 m3 yani yaklaşık 96 m2 arsa payınız var. Buda oldukça yüksek bir arsa payıdır.   

İşin çözüm yanına gelince komşunuz bahçeyi kendi keyfine göre kullanamaz! O komşunuz, bahçede ne kadar hak sahibi ise sizde o bahçede o kadar hak sahibisiniz. Ama o komşunuz cahil ve hayvani hislerle hakkınızı gasbediyor. Tapunuz ile birlikte tapu dairesine gidin tapu dairesinden, sitenizin yönetim planından bir fotokopisini isteyin. O yönetim planı sizin sitenizin ana  yasasıdır. Site yönetim planında, sitede kim nereyi nasıl kullanabilir yazılıdır. Site yönetim planını bu komşunuza gösterirsiniz, komşunuz hala kanun ve kural tanımıyor ve hala keyfiliğini sürdürüyorsa, mahkemeye baş vurun ve komşunuzdan ayrıca geçmişe dair zarar ziyan talebinden de bulunabilirsiniz.
''Ağlamayan çocuğa memem vermezler''  Türk ata sözü 

Saygılarımla
 

 

Aziz Kaçmaz
09.10.2014
1793 kişi okudu.

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat