Uzmanına Sorun

Arsa Payı çokmu önemli

Arsa Payı çokmu önemli
15 Mayıs 2013 Çarşamba 8589 kişi okudu
Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şu günlerde ev almak için emlakçı emlakçı dolaşıyorum. Bir evi beğendim emlakçıdan tapu fotokopisini aldım ama yazılan bilgilerden pek bir şey anlamadım. Tapuda evin metre karesi kaç, arsa p

Soru: Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şu günlerde ev almak için emlakçı emlakçı dolaşıyorum. Bir evi beğendim emlakçıdan tapu fotokopisini aldım ama yazılan bilgilerden pek bir şey anlamadım. Tapuda evin metre karesi kaç, arsa payım kaç , yeterli mi anlayamadım ilgilenirseniz çok mutlu olurum. arsanın yüz ölçümü 329 m² vasfı :arsa ' gayrimenkulun 168/682 hissesi ........ adına kayıtlı iken işbu hissesini satıştan tesciledildi.' '28/682 arsa paylı 15 nolu meskende ...... lehine kat irtikakı. ' diye ibareler bulunmaktadır. Bina dört daire üzerine yapılmış bodrum katındaki dairelerle toplam 22 daire mevcut.

İlknur

Cevap:

İlknur hanım merhaba, 
Ben kaygılarınızı çok iyi anlayabiliyorum. Keşke bu kaygıları devletde anlayabilseydi. Çünkü bu devletin bir zaafıdır; tapu senedi üzerinde açık bir şekilde dairenin, NET m2'si, BÜRÜT m2'si ve ARSA payının yazılmamış olması çok önemli bir eksiklik ve bir zaafiyettir. Söz konusu bilgiler tapu senedi üzerinde yazılmış olsa, vatandaşı kimse yanıltamayacak ve  mağdur edemeyecektir.  

Not: Tapu senetlerinin üzerine, bağımsız bölümlerin net ve bürüt m2 leri, ayrıca arsa payları net ve anlaşılır bir şekilde yazılana kadar, fırsat buldukça bu eksikliği ve bu zaafiyeti yazmaya devem edeceğim...!

İlknur hanım, 329 m2 arsa üzerine 22 bağımsız bölüm yapılması mümkün değil. Eğer doğruysa bu yapının tamamı kaçak bir yapıdır. Alacağınız dairenin arsa payı şöyle: 329 m2 /682 x28 =13,50 m2 arsa payınız var demektir. 
Dairenin m2'sini ise ancak projesine bakarak öğrenebilirsiniz. Eğer kaçak yapılmış bir yapı değilse bu yapının tasdikli projesi, bağlı bulunduğu belediyenin imar müdürlüğünden bakıp net ve bürüt m2 sini ancak bu şekilde öğrenebilirisiniz. 
Ama bence bu yapı kaçak bir yapıdır, dolayısıyla ne belediye'de nede tapu dairesinde projesini bulamazsınız!

Binanız kentsel dönüşüme uğrar veya yıkılıp yeniden yapılma zaruriyeti hasıl olduğunda bu arsa payı ile size daire vermezler. Çünkü 13.5 m2 arsası olana daire verilmesi mümkün değil. 13.5 m2 arsa payınızın parasını alır gidersiniz.
Örneğin: Farz edelim arsanızın m2'si 1.500 TL x 13.500 =20.250 TL para alırsınız. Karar sizindir
Saygılarımla
Aziz Kaçmaz
kacmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun