Uzmanına Sorun

Kadastro Yolu Olmayan Tarlaya Ev Yapılabilir mı ?

Kadastro Yolu Olmayan Tarlaya Ev Yapılabilir mı ?
31 Ocak 2015 Cumartesi 13730 kişi okudu
Merhabalar, Benim kendime ait 1800 m2'lik tapuda niteliği bağ diye tanımlanan tarlam var. Buna 60 m2'lik bir ev yaptım. Ancak evin %80 kısmını bitirdikten sonra belediye tarafından mühürlediler. Belediyeye gittik burayı kesinlikle yıkmamız gerektiğini

Soru: Merhabalar, Benim kendime ait 1800 m2'lik tapuda niteliği bağ diye tanımlanan tarlam var. Buna 60 m2'lik bir ev yaptım. Ancak evin %80 kısmını bitirdikten sonra belediye tarafından mühürlediler. Belediyeye gittik burayı kesinlikle yıkmamız gerektiğini söylediler. Ayrıca birde ceza kesildi. İmar planında ve kadastro yolu olmayan bir arazi olduğundan dolayı buraya kesinlikle ruhsat verilemeyeceğini söyledi. Bu durumda ne yapayım, cezayı ödeyip, artık kalan kısmını işin akışına mı bırakayım, ne yapabilirim, bana ne tavsiye edersiniz.?

Ahmet Ardal

Cevap:

Ahmet bey merhaba,
Kadastro yolu bulunmayan tarla sahipleri mahkemeye baş vurarak komşu parsellerden, geçiş hakkı isteyebilirler. Mahkeme size geçiş hakkı verebilir. Ancak bu geçiş hakkı kadastro yolu anlamına gelmediği için belediye inşaat izni vermeyebilir. Bence siz şimdilik cezanızı yatırınki, faiz bindirmesinler.

Arsanızın üzerine 1+1 prefabrik tarzda bir yapı yapmayı deneyin, inşaatlarda kullanılan tarzda mutfağı + WC olan su, elektrik  bağlanabilir. Prefabrik seyyar ve geçici anlamına geldiği için. Ona müdahale edeceklerini sanmıyorum. Genede bir araştırın derim.
Saygılarımla.

 

Aziz Kaçmaz
Etiketler:

Uzmanına Sorun