Uzmanına Sorun

Kat Karşılığı Arsa

Kat Karşılığı Arsa
15 Mayıs 2013 Çarşamba 4273 kişi okudu
Bizim derdimiz şöyle; 918 m2 bir arsanın 428m2 bizim ve diğer kalan 245m2 ve 245m2. 2 ortağımız daha var. Toplamda bu arsa 3 ortaklı. Kat karşılı daire vermek istediğimizde ortaklardan biri ile anlaşamaz duruma geldik. 245 m2 için çok fazla daire istiyor.

Soru: Bizim derdimiz şöyle; 918 m2 bir arsanın 428m2 bizim ve diğer kalan 245m2 ve 245m2. 2 ortağımız daha var. Toplamda bu arsa 3 ortaklı. Kat karşılı daire vermek istediğimizde ortaklardan biri ile anlaşamaz duruma geldik. 245 m2 için çok fazla daire istiyor. Tabii haliyle müteahhit bunu kabul etmiyor. (Ne yapabilirim Hissedar çok çok inatçı) İlk aklımıza gelen husus şu oldu; Şimdi biz 428 m2 üzeriden müteahhit ile anlaşsak ve müteahhide vekalet vererek diğer hissedarlara dava açmasını isteyebilir miyiz? Sizce biz; İzale-i Şuyu davası açalım mı? Açarsak m2 fiyatını kim belirler? Diğer hisseleri alma hakkı ilk bize verilir mi? Arsa satarak mı yoksa özel bir uygulama yapılarak paylaştırılabilir mi? Bize ait 428m2 başka bir kişiye satabilir miyiz.? Satmak istersen hissedarlara sormamız gerekir mi? Eğer hissedarlar satışa onay vermez ise ne olur? Eğer onay verirse onay için bir işlem muavafakat gibi bir işleme gerek var mı? Teşekkürler.

Misafir

Cevap:

Eğer ortağınızla anlaşamıyorsanız, ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu) davası açabilirsiniz. İlgili mahkeme bilirkişi gönderir, arsanızın raiç değerini belirler ve açık artırmaya çıkarır. Bu açık artırmaya ortakların haricinde 3. kişiler de katılabilir. Açık artırmada en yüksek parayı veren arsanların tamamını alır. Ortaklığınız da bu yöntemle sona erdirilmiş olur.

Arsanızı satmaya gelince; arsanızı herhangi bir kişiye satma hakkınız var, ancak öncelikle ortaklarınıza yazılı olarak teklif edin "ben arsamı şu fiyata satacağım, alıyorsanız buyrun alın" demeniz gerekir. Almıyorlarsa o zaman dilkediğinize satabilirsiniz.

 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun