Uzmanına Sorun

Kat maliklerinin hakları

Kat maliklerinin hakları
15 Mayıs 2013 Çarşamba 8015 kişi okudu
Sayın Aziz Kaçmaz, Sitenizde arsa payları ile ilgili bir bilgi okudum ve bu konudaki bilgilerinizden faydalanmak için size bir konu danışmak istiyorum. İki dükkan 10 daireli toplam 12 malikli bir apartmanda oturuyorum. Binada bulunan iki dükkanın tapu

Soru: Sayın Aziz Kaçmaz, Sitenizde arsa payları ile ilgili bir bilgi okudum ve bu konudaki bilgilerinizden faydalanmak için size bir konu danışmak istiyorum. İki dükkan 10 daireli toplam 12 malikli bir apartmanda oturuyorum. Binada bulunan iki dükkanın tapusunda arsa payı 100/5, diğer 10 dairede ise arsa payı olarak 100/9 yazmakta. (10*9=90 5*2=10 toplamda 100 payı sağlıyor.) Fakat binada arka tarafa bakan daireler öndekilerden 5 metrekare daha büyük. (öndeki 6 daire 90 metrekare, arkadaki 4 daire 95 metrekare). Buna dayanarak 95 metrekareye sahip daire sahipleri yeni projede müteahhitten daha yüksek metrekare istiyorlar. Benim sorum: Bina müteahhite verilirken, yeni yapılacak binada daire sahiplerine eski dairelerinin metrekarelerine göre mi daire verilir yoksa yasal tapularındaki arsa paylarına göre mi verilir? Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

Özkan yaman

Cevap:

Özkan bey merhaba, Ön tarafta bulunan daireler 90 m2, arka cephede bulunan daireler ise 95 m2 kare olduğunu belirtmişsiniz. Müteahhidin o günkü takdirine göre, ön daireler konumlarından dolayı daha değerli olduklarından arka cephedeki daireleri 5 m2 daha büyük yaparak aradaki değer eşitliğini korumaya çalışmış.Yani şerefiye farklarını böylece eşitlemiş ve arsa paylarınıda eşit şekilde pay etmiş görünüyor. Dükkanlar hariç tabii. Buraya kadar sorun görünmüyor.

Binayı yıkarak yeniden yaptırdığınız taktirde, herkes arsa payı kadar söz sahibi ve  hak sahibidir. Bu durumda arka daireler yine arka cephede ve ön dairelerden 5 m2 büyük olmalı. Eğer eşit büyüklükte isteniyorsa ama o zaman aynı cephede olacak ki aralarında değer farkı olmasın ve şerefiye paylarıda böylece eşit olabilsin. Çünkü dairelerinizin hali hazır durumu, cephe farkından dolayı arka daireler 5 m2 büyütülmüş ve aradaki değer farkı, yani şerefiyeleri eşitlenmiş görünüyor. Arsa paylarıda buna göre eşit şekilde pay edilmiştir. Örneğin: Var sayalım ki binayı yıktırıp arsayı, müteahhide  kat karşılığı vermeyip de satmış olsanız, arsadan elde ettiğiniz parayı gayrimenkulünüzün büyüklüğüne göre değil, arsa payı oranına göre paylaşmak zorunda kalacaktınız. 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun