Uzmanına Sorun

Kentsel dönüşümle, kentsel master planı arasındaki fark nedir ?

Kentsel dönüşümle, kentsel master planı arasındaki fark nedir ?
20 Şubat 2016 Cumartesi 1014 kişi okudu
Kentsel dönüşümle, kentsel dönüşüm master planı arasındaki fark nedir ? Şöyleki bizim bina ana caddeye bakıyor ve yol genişleyeceği için yıkılacağını söylediler.Ancak bir yetkili direk yol genişleme çalışması olmadığı,mütahitlerle anlaştıkça yolun kendil

Soru: Kentsel dönüşümle, kentsel dönüşüm master planı arasındaki fark nedir ? Şöyleki bizim bina ana caddeye bakıyor ve yol genişleyeceği için yıkılacağını söylediler.Ancak bir yetkili direk yol genişleme çalışması olmadığı,mütahitlerle anlaştıkça yolun kendiliğinden genişleyeceğini filan söylediler.Bunun anlamı nedir

osman karaöz

Cevap:

Osman bey merhaba,
Kentsel dönüşüm: Vaktiyle sorumsuzca, plansızca yapılmış çarpık ve çürük yapılaşmayı sil baştan yapmaktır. Sil baştan yapılan bölge bir master plan çerçevesinde yeniden dizayn edilmektir. Bölgenin hem bu günü hem gelecekte alacağı nüfus yoğunluğu göz önüne alınarak bir master plan yapılır. Bu ana plan çerçevesinde yollar, parklar, okullar, sağlık ve dini tesisler, karakollar, eğlence ve konaklama ve alışveriş gibi yerler bu master planı ile tasarlanır. Uygulama imar planları ile hayata geçirilir.
Kentsel dönüşüm, yeniden yapılaşmaysa, master plan da yeniden yapılaşmanın önünü açan ve ona imkan tanıyan bir uygulamadır.
Maser planı veya uygulama planları, Müteahhit'in arzusuna göre yapılmaz. Müteahhit torpillidir diye ona özel imar verilmez !

Not: Eğer 5 - 10 dönümlük bir arsanız varsa ve bu arsanızın 4 tarafı da yollar ve sokaklarla çevrili ise, ada şeklinde olan bu arsanıza, mevzii imar verilebilir !  Aksi halde yok müteahhit'in adamı varmış; Yok müteahhi'tin torpili varmış diye inanmayın ! 
Saygılarımla

Aziz Kaçmaz
Etiketler:

Uzmanına Sorun