Uzmanına Sorun

Kooperatif Dairesi

Kooperatif Dairesi
28 Temmuz 2012 Cumartesi 1238 kişi okudu
MERHABA AZİZ BEY, SİZDEN BİR KONU KAKKINDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM, İNTERNETTE DOLAŞIRKEN YAZILARINIZI OKUDUM, BİZ GEÇEN SENE TEKİRDAĞ SARAYDA ENEZBEY YAPI KOOPERAFİNDEN EV ALDIK, FAKAT SENESİ GELMEDEN BİNADA TOPLAM 16 DAİRE ,YAKLAŞIK OLARAK 8 DAİREN

Soru: MERHABA AZİZ BEY, SİZDEN BİR KONU KAKKINDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM, İNTERNETTE DOLAŞIRKEN YAZILARINIZI OKUDUM, BİZ GEÇEN SENE TEKİRDAĞ SARAYDA ENEZBEY YAPI KOOPERAFİNDEN EV ALDIK, FAKAT SENESİ GELMEDEN BİNADA TOPLAM 16 DAİRE ,YAKLAŞIK OLARAK 8 DAİRENİN ALÇI TAVANI DÜŞTÜ VE KOOPERATİFİN BAŞINDA SAHTE BİR MÜTAHİT VAR, HEM İMAMLIK YAPIYOR HEM BAŞKALARININ ÜZERİNDEN BİNA YAPMAYA DEVAM EDİYOR AMA KENDİSİ HERHANGİ Bİ ŞEKİLDE KAĞIT ÜZERİNDE GÖRÜNMÜYOR, VE BİZ BU HASARLARI ONUN KARŞILAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİĞİMİZDE BİZE EVİ SAĞLAM TESLİM ETTİĞİNİ VE ONU İLGİLENDİRMEDİĞİNİ SÖYLEDİ, AYNI ŞEKİLDE KOOPERATİF BAŞKANIDA BUNU SÖYLEDİ, BİZİM BU SAATTEN SONRA YAPMAMIZ GEREKEN NE OLABİLİR, MAHKEMEYE VERMİŞ OLSAK KİMİ VERMEMİZ GEREKİYOR,YADA NE ŞEKİLDE HAREKET ETMELİYİZ SAYGILARIMLA, KAAN ÇELİKTEN

KAAN ÇELİKTEN

Cevap:

Merhaba Kaan bey,
Maalesef insanların bir bölümü yalakalıktan, bir bölümü de bilgisizlikten dolayı, Kooperatif yönetimine yanlışları karşısında hak ve hukukunu gerektiği gibi savunamıyor, koruyamıyor. Çakallar da bu zaafiyetten nasibini alıyor...  

Kooperatif Genel kurullarında veya Kat malikleri genel kurullarında, benzer şeyleri görüyor, yaşıyoruz. 
Aklı başında bilinçli, sağduyulu bir üye veya kat maliki, çıkıp Kooperatif yönetimini, yada bina/site yönetiminin yanlışlarını görüp hesap sormaya kalktığında veya eleştirdiğinde, yalakalar hemen yönetimden önce davranır ve soru soranı soru sorduğuna pişman ederler. Çakallar bu yalakalar sayesinde baya faydalanıyor..!   

Yani kraldan çok kralcıların olduğu toplumlarda, yani gelişmemiş ilkel toplumlarda maalesef ceremesini diğer koyun gibi sesini çıkarmadan olanı biteni şuursuzca dinleyip, sonrada şuursuzca el kaldırıp yanlışları onaylayanlar neyi onayladıklarını dahi bilmeden şuursuzca onayladıkları sürece, çakallar bu şuursuzlardan da baya yararlanırlar... !

İmam efendiye gelince o da insanların inançsal zaafiyetlerinden bolca yararlanmış, yararlanmayada devam edecektir...
Akıllı adammış, zira minareyi çalarken kılıfını baştan hazırlamış. Kooperatif işi resmi bir iş olmasına rağmen, kooperatifin müteahhitliğini üstleneceksin, bu çok ciddi ve sorumluluk isteyen bir iş olamsına rağmen resmi hiç bir belge sözleşme tanzim etmeyecek, imza atmayacak ! Kabahat hoca efendi de değil, kooperatifinizin üyelerindedir. Üyelerinizi koyun yerine koymuş ve gütmüş. Bu durumda hoca efendinin kılına bile dokunamazsınız, çünkü o aklını kullanmış ve  koyun olmadığını göstermiştir. 
Yazarken sinirimden çıldıracağım, pes bu insanlara pes ! 

Kooperatif başkanına gelince, muhatabınız yalnız kooperatif başkanı değil; muhatabınız, Kooperatif yönetim kuruludur. Hatta denetim kuruluda suçludur, sorumludur. Yapacağınız şey, üyelerinizin %10 'nu kadarından imza toplayın ve hemen olağan üstü, Genel klurul yapın. Üyelerinizin içinde dürüst aklı başında bir yönetim kurulu oluşturup eski yöneticilerden bunun hesabını, ancak böyle sorabilirsiniz. Başka yolu yok !

Önemli not: Olağan üstü genel kurul yapmadan önce, gelecek yeni yönetim adaylarını araştırıp bulun. Bunlarla olağan üstü genel kurul planlarını bir kaç kez konuşun, tartışın. Genel kurulda nasıl hareket edilecek, yeni seçilecek yönetim kurulu ve denetim kurulu ve en önemliside, divan kuruluna kimi seçeceğinizi baştan belirleyin. Tıpkı tiyatro sanatçıları gibi provalar yapmalısınız. Dğerli dostum Gürbüz Çuhadar'ın şu veciz sözünede lütfen kulak verin. 
Gürbüz Çuhadar diyor ki "Seçim genel kurul salonuna, gitmeden kazanılmalı"  Genel kurul öncesi iyi bir plan yapın, kimleri divana seçeceksiniz, divan kurulu çok önemlidir. Önceden yapmış olduğunuz planlarınızı, genel kurul salonunda bir bir harfiyen uyguladığınızda devirmeyeceğiniz hiç bir yönetim yoktur. 

Önemli bir Not: Genel kurulda yönetimi ve denetimi ibra etmeyin ki, hem seçilme imkanlarını elinden almış, olacaksınız. Hemde yeni yönetimin eline eski yönetimi yargılama yetkisi vermiş olacaksınız. Yeni yönetim böylece eski yönetimden yapmış oldukları hataların hesabını sorabilesin. Eğer bu prosedürü uygularsanız asıl muhatabınız olan yönetimi, ihraç edebilir, dairelerine el koyabilr veya mahkemeye vererek tazminata mahküm edebilirsiniz. 
Elinizde yeterince kozlar var, yeterki birlikte ve bilinçli hareket edilsin !    
Hoca efendiye de ancak bu yoldan giderek hesap sorabilirsiniz !
Bunun dışında yapabilecek bir şeyiniz yoktur ! 
 Saygılar 

Aziz Kaçmaz
kacmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz
Etiketler: Kooperatif Dairesi

Uzmanına Sorun