Uzmanına Sorun

Tapunun doğru olduğunu nasıl bilebilirim?

Tapunun doğru olduğunu nasıl bilebilirim?
15 Mayıs 2013 Çarşamba 10958 kişi okudu
Selam. ben yeni bir ev almayı düşünüyorum. Zarar görmek istemiyorum. Aldığım ev ile ilgili bilgi almak için size soruyorum. 1. tapu senedi fotokopisini aldım. tapunun bana gösterdikleri eve ait olduğunu nasıl bilebilirim? 2. tapu senedinde kat irtifakıy

Soru: Selam. ben yeni bir ev almayı düşünüyorum. Zarar görmek istemiyorum. Aldığım ev ile ilgili bilgi almak için size soruyorum. 1. tapu senedi fotokopisini aldım. tapunun bana gösterdikleri eve ait olduğunu nasıl bilebilirim? 2. tapu senedinde kat irtifakıyazıyor. ve yüzölçümü 1.055,26 m2 --- arsa payı: 112/1958 ev kaç metrekaredir? cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

s.kdenk@hotmail.com

Cevap:

1.Sorunuz: 
Tapu senedinde,  İli - İlçesi - Mahallesi - Pafta - Ada - Parsel - Blok veya Apt. Numaraları ile arsanın yüzölçümü bilgileri zaten  belirtilmiştir. Binada herhangi bir kat malikine rica edin ve onun tapu senedi ile elinizdeki tapu senedindeki bilgileri karşılaştırın eğer  yukarıda verilen bilgiler ile bire bir örtüşüyorsa sorun yok demektir.

2.Sorunuz: 
Yukarıda tapu senedinde yazılı olan bilgiler ana yapının arsasını ve bağımsız bölümlere isabet eden arsa payını vermektedir.  Evin alanını yani evin kaç merekare olduğunu tapu senedinden öğrenemezsiniz. Yalnız pojesine bakarak öğrenebilirsiniz.                                

Yukarıdaki verilerle bu bağımsız bölüme isabet eden arsa payını öğrenebiliriz.   
Öreğin: 1.055,26 m2 :1958 x112 = 60,362 m2  Yani bu daireye isabet eden arsa payı  60,362 m2 dir.

Saygılar
 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun