İTO Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi, 2022 Tarihinde Toplandı

İTO Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi, 2022 Tarihinde Toplandı
02 Şubat 2022 Çarşamba 3749 kişi okudu.
İTO Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi, 2022 Tarihinde Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ve Mesleki Yeterlilik Belgelerine İlişkin Bilgilendirme Toplantısı yaptı.

İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Meslek Komitesinin, 01.02.2022 Tarihinde Yapılan Toplantısında bir Konuşma Yapan, Mehmet KEKLİK, ‘’20 yıldan beri toplantılara hep aynı kişiler katılıyor, hep aynı konular konuşuluyor, hep aynı çözümler sunuluyor, yeni bir kişi yok, yeni bir fikir yok ve yeni bir çözüm yok’’ dedi.

Mehmet beye, katılıyoruz. Çünkü gerçekleri görmeye ve çözüm üretmeye niyeti olmayan yönetimler, muhalefet edenleri ve kendilerini eleştirenleri sevmez ve toplantılarına da çağırmazlar!...
.............................................

Ulvi ÖZCAN, ‘’Emlak sektörü yönetmeliklerle yürütülmeyecek kadar büyük ve önemli bir sektördür. Öncelikle sektörün ilgili kurumları birlikte hareket ederek ve dünyadaki örneklerini incelenip, ortak akılla bir emlakçılar yasası, çalıştayı yapmalıdır''. 

''Ayrıca emlakçının, bir tanımı ve bir standardının olması gerekir. 
Diğer yandan, emlakçıların acilen ortak bir ulusal emlak Portalına ihtiyaçları var’’ dedi.
.................................................
Adnan YEŞİLTAŞ,
İstanbul Emlakçıları meslek odası geçtiğimiz günlerde, bir genel kurul yaşadı ve o genel kuruldaki adaylarından biride bendim. Ancak Nizameddin Aşa ve ekibi yeniden güven tazeleyerek seçildi. Nizameddin Aşa ve ekibini tebrik ediyorum.

Değerli arkadaşlar, mücadelemiz kişisel değil toplumsal bir meseledir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde yaşıyoruz. Gerek sivil toplum örgütlerinde, gerek siyasi platformlarda ve gerekse evlerimizde olsun, eğer düşüncelerimizi, özgürce ifade edemiyorsak, orada ya körü körüne biat kültürü vardır, yada birbirimizi kandırıyoruz demektir.

Arkadaşlar emlakçılık yönetmeliklerle yürütülecek gibi bir sektör değildir. Biz daha önce bir emlakçılık kanun taslağı hazırlayıp meclise sunduk, ancak engellendi. Yine Emlakçılık kanununun çıkmasını savunuyor ve Türkiye’nin 81 ilindeki emlakçı kuruluşlarının bir araya gelerek ortak akılla bir emlakçılar yasa taslağı çalıştayın yapılmasını savunuyoruz.

Ayrıca çok önemli diğer bir sorunumuz ise emlakçıların ivedilikle kendilerine ait ortak bir ulusal emlak sitesinin kurulmasıdır. Emlakçı meslektaşlarımızı, diğer emlak sitelerinin ağır koşulları altında ezilmekten ancak böyle kurtarılabilir.