21 Nolu Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi 1. Zümre Toplantısı

26 Eylül 2013 Perşembe Yazan: Aziz Kaçmaz 2156 kişi okudu.
21 No.lu Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi’nin Emlak Müşavirleri Sorunları, Talepleri ve Kayıt Dışılığa Karşı Çözüm Önerileri, başlıklı 1. Zümre toplantısını 25 Eylül 2013 Çarşamba günü İTO Meclis salonunda gerçekleştirdi.

İstanbul Ticaret Odası 
6.500 üyesi bulunan, 21 nolu Emlak Müşavirleri Meslek Komitesinin 1. zümre toplantısına 100 üye emlakçı katıldı. Komite başkanı açılış konuşmasını yaptı. Ardından, divan başkanlığına Dr. Ahmet N.Helvacı seçildi. Divan başkanı, Komite üyelerine sırayla söz verdi, komite üyeleri söz alarak yapmış oldukları ve yapacakları çalışmalar hakkında üyelere bilgi verdi. 

Divan başkanı ayrıca katılımcı üyelere söz verdi. Yaklaşık 10 katılımcı üye söz alarak sırasıyla meslekte karşılaştıkları zorlukları ve sorunlarını dile getirdiler. Komitenin ve Emlakçı Odasının birlikte sorunlara çare bulmalarını, çözüm üretmelerini istediler. Konuşmacıların şikayet ve sıkıntıları hemen hemen aynı ve benzer olması dikkat çekiyordu

Emlakçıdan ilan yayınlama ücreti alan büyük emlak siteleri, sahibinin ilanlarını ücretsiz yayınlaması, emlakçılığa büyük zarar veriyor diyen konuşmacılar, bu aynı zamanda haksız bir rekabettir. Emlak Komiteleri ve Meslek Odalarının birleşerek buna çözüm bulmasını, gerekirse Türkiye'deki tüm emlak firmalarını bir çatı altında toplayacak dev bir emlak portalı oluşturulabilir. Böyle bir portal oluşturulduğunda, sahibinin ilanlarını bedava yayınlayan bu sitelerin artık hiç bir hükmü kalmayacaktır diye ifade edildi.   

Proje firmalarının yapmış olduğu projeleri kendileri pazarlayıp bitirdikten sonra, 2. el satışlarını ya kendileri bir emlak ofisi açarak devam ediyorlar. Yada anlaştıkları bir emlak firmasına devrediyorlar ve bundan sonra o siteye hiç bir emlak firması giremiyor. Dolayısıyla o sitede bulunan site sakini dairesini dilediği bir emlak firmasına veremiyor, o sitedeki emlakçıya mahkum oluyor. Emlak Müşavirleri Komitesinin ve Emlakçılar Odalarının bu haksızlığa ve bu Oligarşik zihniyete engel olmalarını istediler.  

Emlakçılar, tüm tapu daireleri bünyelerinde emlakçılar için tam donanımlı bir oda tahsis etmesini istiyorlar. Zira müşterilerin kredi dışındaki parasal alış verişlerinin büyük bir çoğunu tapu dairesinde ve imza aşamasında iken bunu kapı arkasında, koridorlarda para alışverişi yapıyor. Emlakçıları bu durumdan rencide oluyor, müşterisine karşı mahçup düşüyor. Ayrıca alım satım vergisi ödeyen alıcılara da saygısızlıktır. Komiteden bu konuyu ilgili makamlara götürülmesini istediler. 

Emlakçılık yasa tasarısının bir çok maddesi emlakçıların sorunlarına cevap vermekten uzak olduğunu ve böyle bir yasanın çıkmasındansa çıkmamasının daha iyi olacağını, çünkü bu yasa ile emlakçılık sınıflandırılarak sömürülmek isteniyor. ‘’Emlak Komisyonculuğu’’ ve ‘’Emlak Müşavirliği’’  diye yaratılmak istenen bu iki sınıf emlakçılığı emlakçılar istemiyor.  

Ön görülen: ‘’Emlak Komisyonculuğu’’ en az lise mezunu olacak ve müşterisinin verdiği emlak ile ilgili tapu dairelerinde, belediyelerde, bankalarda, vergi dairelerinde gayrimenkul ile ilgili herhangi bir araştırma yetkileri olmayacak, araştırma ve iş takibi yapamayacaklar. Hatta satış öncesi tapu dairelerine ön başvuru dahi yapamayacaklar. Kaparosunu almış olduğu gayrimenkulün satış işlemleri için ilgili kurumlara başvurulacaksa bu işlem için ‘’emlak müşavirleri’’ ne gidecek ona para verecek aldığı komisyonu da o beyefendi baronlarla paylaşacaktır. Çünkü o hazretler üniversite mezunudur. Yani kısacası siz marabasınız, onlar ise ağanız olacaklar. Emlakçılar böyle absürt bir yasayı istemiyoruz dediler.  

Emlakçılar, kayıt dışı çalışan, ayakçı diye tabir edilen ve haksız kazanç elde ederek hem devlete, hem emlak sektörüne zarar veren, kapıcı, yönetici, bakkal, manav gibi ve ayrıca geçimini tamamen emlakçılık yaparak ancak ayakçı emlakçı olarak yani her hangi bir ofisi olmayan, maliyeye kaydı olmayan, eleman çalıştırmayan vergi ödemeyen bu asalak ayakçılarla mücadele edilmesini istiyorlar. 

 

21 Nolu Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi 1. Zümre Toplantısı