Banka Ekspertiz Ücreti Alır mı ?

Banka Ekspertiz Ücreti Alır mı ?
18.05.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 3900 kişi okudu
Bankalar, konut kredisi verdikleri müşterisinden ekspertiz ve avukatlık ücreti almasınlar. Bankacılara tavsiyemiz, emlakçı emlakçı dolaşıp bize müşteri getir size omisyon verelim diyeceklerine, müşterisinden ekspertiz ve avukatlık ücretti almasınlar

Bankalar, konut kredisi verdikleri müşterisinden ekspertiz ve avukatlık ücreti almasınlar.
Bankacılara tavsiyemiz, emlakçı emlakçı dolaşıp bize müşteri getir size komisyon verelim diyeceklerine, müşterisinden ekspertiz ve avukatlık ücretti almasınlar çok daha işe yarayacaktır.

Bakınız Emlak bankası bu konuda çok uzman ve çok profesyoneldi. Ekspertiz işini kendi bünyesinde yapar ve ipotek tesisi için de tapu dairesine ne avukat nede eleman göndermezdi.

İpotek belgelerini emlakçıya verirdi, söz konusu gayrimenkulün satışı yapılıp banka lehine ipotek konduktan sonra, ipotek belgelerini bankaya götürüp paramızı alırdık.

Hatta satıcıya güven vermek için de, gayrimenkulün satışı yapılıp bankamız lehine ipotek tesis edilmesi halinde satıcısına veya vekiline söz konusu gayrimenkule tahsis edilen şu kadar kredi tutarını satış işlemini yapan kişiye ödenecektir. Şeklinde birde belge verilirdi.

Emlak bankasının profesyonelliğine hayrandık, örneğin: Müşteri kredisini ödeyip hesabını kapattığı taktirde yarım saat içinde ilgili şubeden fek yazısını alabiliyordu. Peki şimdiki bankalar fek yazısını kaç günde veriyor acaba? 5 günde mi 10 gündemi? Eminim bu soruya bir çok banka yetkilisi doğru cevap bile veremez. Çünkü çok profesyonel değiller kendileri de bilmiyor. Profesyonel zoru kolay kılandır.

Tapu dairesine avukatınızı gönderiyorsunuz ama avukat o gün birden çok işle iştigal ettiği için tapuya zamanında gelemiyor, biz işlemi yapıp bitiriyoruz sonra akşama kadar avukatı bekliyoruz. Ya bir elemanınızı gönderin ya da buna hiç gerek yok. Zaten tapu memurları bu konuda ehildir işlemi usulüne göre yapıyorlar, memurun veya avukatın orada çok bir müdahalesi olmuyor zaten

Ama illede elemanınız bulunsun diyorsanız, emlakçı işlemleri hazırladıktan sonra elemanınızı şubeden alır, yine şubeye bırakır, böylece elemanınızın en fazla bir saatini alır.Kredi kullandırıyorsunuz varsın elemanınızın bir saati gitsin olmaz mı ? 
Emlakçıları gezip kredi müşterisi arayacağınıza, siz fark yaratın emlakçı size gelsin değil mi?

Bunu yapacak banka konut kredisinde rekor kıracaktır. Öyle emlakçı emlakçı gezip komisyon teklif etmeye de gerek yoktur. Bu uygulamayı başlatın hem kredi alan müşterinizi en az 500-600 TL fuzuli masraftan kurtarmış olacaksınız, hem de emlakçıların işini kolaylaştırdığınız için bütün emlakçılar zaten sizi tercih edeceklerdir, hiç olmazsa 150.000 TL ye kadar olan kredilerde bir deneyin, farkını göreceksiniz.

Sırası gelmişken şu ekspertiz hakkında bir iki şey söylemekte yara görüyorum.

Emlak değerlendirme uzmanı olma kriteri üniversite mezunu olmak 120 saat kursuna gitmek ve ardından imtihanda başarılı olduysan, emlak değerlendirme uzmanı oldun demektir; yani verilen basit teorik bilgilerle uzman yetişiyor. Oysa bu iş o kadar kolay değildir en az 5 yıl iyi bir emlak firmasında fiilen çalıştıktan sonra bu unvan ve yetki verilmelidir. Yoksa değil üniversite mezunu

Ordinaryüs profesör olsa yine 120 saat kursla emlak değerlendirme uzmanı olamaz.

120 saat kursla ancak dikiş nakış öğrenilebilir. Emlak değerlendirme işi ciddi bir iştir teknik bilginin yanında göz deneyimi ister, bilinç altına yerleşmiş geçmiş deneyimler ve kıyaslama kültürü ve yorumu gerektirir. Aksi halde bu doğrudan mesleğimize hakarettir, mesleğimizi küçümsemektir. Bu yüzdendir ki 140.000- 150.000 TL değerindeki bir konuta gelen eksperler çoğu zaman 80.000- 100.000 TL değer verdiklerini görüyoruz. Çünkü kendi bilgi birikimleri olmadığından kapıcıya sormaktadırlar, yöneticiye, bakkala ve emlakçılara, hatta sokaktan geçen birini çevirip hemşerim bu sitede daireler kaça gider, diye soranları görmekteyiz, böyle ekspertiz olmaz.

Sordukları kişilerin bir kısmı bilerek, bir kısmı da bilmeyerek bu uzmanları yanıltmaktadır dolayısıyla eksper de nasılsa ücretini almıştır. Duyduklarının ortalanasını alıyor kafadan birde indirim yapıp 150.000 TL değerindeki daireye 110.000 TL raporu veriyor sizde bunu % 75 82.500 TL kredi verebileceğinizi beyan edince ne sizin işiniz ne müşterinin nede bizim işimiz olmuyor.

Biz bunu bildiğimiz için başka bir bankaya başvuruyoruz başka bir ekspertiz gelip bu sefer 140.000 TL değer veriyor ve be sefer 82.500 yerine bir başka banka 105.000 TL kredi verince sizin kaçırdığınız müşteri bir başka bankanın müşterisi oluyor bu sefer eksperi kötü olan bakaya emlakçılar bir daha müşteri yönlendirmiyor.

Ekspertizinizi kendiniz yapın kendiniz en azında belli bir limit dahilinde yaptığınızda ve tapuya da kendi elemanınızı gönderdiğinizde buradan yapacağınız tasarrufu kredi alan müşterinize yansıttığınızda inanın milyarlarca reklamdan daha etkili olacaktır. Emlakçı emlakçı gezmekten daha etkili bir sonuç alırsınız. Biz bildiğimizi yazalım, siz nasıl isterseniz öyle yapın. ne diyelim?

Kısacası bir üniversite mezunu nasıl ki 120 saat kursla baklava ustası olamaz, olsa olsa ancak çırak olabiliyorsa, 120 saat kursla nasıl ki saz ustası olamıyorsa, 120 saat kursla nasıl ki bir marangoz olamıyorsa, 120 saat kursla ordinaryüs profesör bir aşçı olamıyorsa , 120 saat kursla Emlak değerlendirme uzmanı hiç olamaz. Öyle emeksiz yemek olmaz..
Tabii işinin uzmanı emlak değerlendirme uzmanlarını buradan tenzih ediyoruz....

Konumuza dönecek olursak bankalardan ekspertiz ve birde tapu dairelerine bizzat kendileri gelsin burada meydana gelecek eksper ve avukatlık ücretini de kredi verdikleri müşteriden almasınlar.Bunu ilk yapan banka tabiri caizse malı götürür. 
Saygılarımla 18.8.2009 
Aziz Kaçmaz 

kacmaz@kacmazemlak.com 

5038 kez okundu.
Aziz Kaçmaz
Makaleye Yapılan Yorumlar