Biz Emlakçılar Mesleğimizi çok az tanıyoruz.

Biz Emlakçılar Mesleğimizi çok az tanıyoruz.
31.01.2009 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 2966 kişi okudu
Biz Emlakçılar Mesleğimizi çok az tanıyoruz. Ve mesleğimizde sadece kazanma üzerine programlanmışız. Piyasada biraz aykırı bir muamale ile karşılaşınca, derin bir karamsarlığa kapılıp aşırı tepki gösteriyoruz.

Biz Emlakçılar Mesleğimizi çok az tanıyoruz. Ve mesleğimizde sadece kazanma üzerine programlanmışız. Piyasada biraz aykırı bir muamale ile karşılaşınca, derin bir karamsarlığa kapılıp aşırı tepki gösteriyoruz.  Oysa her sektörde olduğu gibi bizim sektördede geliri gibi gideri de olan bir meslek dalıdır.  

Bizim meslekte ağlamakla para kazanılmaz. Mesleğimiz pasif ve kötümser olandan hoşlanmaz,çünkü pozitif enerjiile işleyen bir meslektir.Karamsar ve geleceğe umutsuz bakanlardan, aczden hoşlanmaz.
Bu nedenle mesleğimizle , ilişkimizi sadece alma bazında kuramayız, dostluğa dayalı bir alış veriş bazında kurmalıyız.
Biz emlakçılar analiz etmeyi öğrenmeliyiz yani çözümlemeci düşünce sistemine sahip olmalıyız.Emlakçılık mesleğine son aylarda yapılanlar gibi Türk usulü "kendine acındırma-öldük bittik"metodlarla değil daha bilimsel daha iyimser yaklaşarak daha verimli sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum.
Bence mesleğimiz bizi hiç aldatmadı.Bazı emlakçılar onu olduğu gibi görmeyi ve ona göre hareket etmeyi bir türlü başaramadı.Hala da öyle.  Dikkatle gözlemlediğim, piyasada zayıf , kötümser ve mesleğine daha az saygılı meslektaşlarımızın işleride o ölçüde kötü ama işini iyi,istikrarlı bir şekilde layıkiğle yapan emlakçının hiçbir krizden etkilenmemiş olmasıdır.
Yani sorun Emlakçının kendisindedir.
Geçmişten bugüne hepimiz mesleğimizi yetersiz analiz ettik ve yorumladık. Daha birkaç yıl öncesine kadar hep birbirimizi kopya ettik.Mesleğimizin aslında sıradan bir iş değil lokomotif bir sektör olduğunu yeni keşf ediyoruz daha. En hayati meselemiz olarak gördüğümüz Emlakçılık Kanununun çıkmasında bile hiçbir tarihte birlik olamadık.Birlik olmak yerine birbirimize daima engel olmayı tercih ettik.
Bir Kanun taslağı hazırlayıp,herkesin olurunu alıp.tamam bu bizim kanunumuzdur deyip pazarlıksız, topyekün yasallaşması için uğraş vermedik.Tam tersine başka formüllerle takasa hep hazır olduk.Bugün çok başlılık ve kaos yaşıyorsak yeterli ciddiyetle ve hak ettiğimiz şekilde temsil edilmiyorsak hiçbir platformda bilgimize başvurulmuyorsa bu bizim hatalarımız sonucudur.
  Yazımın başına dönecek olursak görmemiz ve anlamamız gereken şudur.Emlakçılık mesleğini bize sadece para kazandıracak bir iş olarak algılamamız gerekiyor.Emlakçılık mesleği körelmiş başarısız insanların Darüleceze veya kızılay gibi bir gönüllü yadım kuruluşu değil.Emlakçılık gelecekte Sadece en iyilerin en iyimserlerin işinin hakkını veren insanların,bir arada çalışacakları ve refah içinde yaşayacakları bambaşka bir dünya olacaktır.
Emlakçılık Mesleğiyle sağlıklı ilişkiler kurmanın yolu iyimser olmaktan geçiyor , karamsar insanların bizim mesleğimizde başarılı olamayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Hedeflerimizi buna göre seçip meslekle ilişkilerimizi buna göre geliştirirsek istediklerimizi daha kolay elde edebileceğimizi düşünüyorum.
Saygılarımla
Emlak Müşavirleri Federasyonu (EMFED)
Başkanı
Rıza Kaymakcı
Makaleye Yapılan Yorumlar