Devremülk Alırken Neye Dikkat Edilmeli ?

Devremülk Alırken Neye Dikkat Edilmeli ?
13.02.2017 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 2746 kişi okudu
Devremülk pazarlayan firmalar, genellikle konaklama veya tanıtım yemeği, tanıtım kokteyli gibi hizmetlerle insanları tesir altına alır ve sözleşmeyi rahatça imzalatırlar. Bu durumda oltaya takılan yemi hatırlayın !

1- Devremülk pazarlayan firmalar, genellikle konaklama veya tanıtım yemeği  veya  tanıtım kokteyli gibi hizmetler sunarlar. Bu tür hizmetlerle insanları daha kolay tesir altına aldıklarını ve sözleşmeyi daha kolay yaptıklarına şahit olmaktayız. Kesinlikle ilk gün karar vermeyin. Hatta bu karar işini bayanlara bırakanlar karlı çıkıyor. Çünkü gayrimenkul alımlarında bayanlar daha soğuk kanlı ve daha sağduyulu davranır, kolay tesir altında kalmazlar.!

2- İlla bir devremülk  alınacaksanız, İnşaatı bitmiş ve faaliyete geçmiş bir tesisi tavsiye ederiz. Çünkü  inşaatı devam eden bir tesisin ne zaman biteceğini kimse garanti edemez.! Firma kendisi garanti veriyor, ancak günü geldiğinde bitirilmemiş ise bahanesi çoktur. Uğraşamazsınız. Zamanında bitirilse bile bittiğinde öyle maketteki gibi yada broşürdeki gibi bitirip teslim etme şansı çok az !  

3- İlla bir devremülk alacaksanız, sözleşmesinde aylık  veya  yıllık giderlerin ne kadar olacağını ve ayrıca tesislerinde yararlanmak  için herhangi bir ad altında her hangi bir ücretin alınıp alınmayacağını sözleşmede belirtilmeli. Tesisin bir yönetim planı kopyasını  alıp incelemelisiniz 

4- İlla devremülk alacaksanız, sözleşme tarihini geriye doğru atılmış ve sanki bu sözleşme daha evvel yapılmış bir sözleşme gibi gösterilerek, güya sizi o tarihteki promosyon veya indirimlerden, yararlandıracaklarını söyleyebilirler. Kesinlikle kabul etmeyin. Çünkü 14 gün içinde cayma hakkınızı var. Bu cayma hakkınızı bu taktiklerle elinizden almaya çalışabilirler !

5- İlla devremülk alacaksanız, sözleşmeye dilediğiniz zamanda ve dilediğiniz fiyatlara, dilediğiniz kişi veya kişilere veya dilediğiniz aracı kurum ve emlak firmaları aracılığı ile devremülkünüzü satabilmelisizin. Firma bu durumda devremülkü pazarlayan aracı kişi veye kurumlara kesinlikle engel olmayacak, zorluk çıkarmayacak ve gelen alıcı kişileri olumsuz yönde etkilemeye ve caydırmaya çalıştığı taktirde, firmaya ağır cezai şartlar ve tazminatları sözleşmeye yazdırmalısınız !

6- İllaki devremülk alacaksanız, sözleşmede devrenizi dilediğiniz kişiye dilediğiniz şartlarla kiraya verebilir, kiracınız sizinle aynı şartlarda devremülk, tesislerinde ve hizmetlerinden aynen sizin gibi yararlanabilir, maddeleri sözleşmeye koymalısınız. Kabul etmiyorlarsa bay bay deyin, bay bay  
Not: Gayrimenkul yatırımı ciddi ve riskli bir iştir, bu durumlarda mutlaka Kurumsal bir Emlak firmasından, yada bir  Avukattan yardım almanızı önemle tavsiye ederiz. 
Saygılar
Aziz Kaçmaz

Makaleye Yapılan Yorumlar