Ekspertiz

Ekspertiz
17.05.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 3063 kişi okudu
Gayrimenkul ekspertiz ücretlerine yüzde yüz zam yapıldı! 300 TL olan konut ekspertiz ücretleri, 01.01.2011 itibariyle bazı bankalar 525 TL. ekspertiz ücreti alırken, bazıları 650 TL ekspertiz ücreti almaktadır. MADEMKİ EKSPER ÜCRETLERİ SORUMSUZCA VE
İNSAFSIZCA ARTIRILABİLİYOR, bari gayrimenkulün SATIŞI gerçekleşirse alınsın. Satış gerçekleşmediği taktirde alınan ekspertiz ücreti ALICIYA iade edilsin. -ÇÜNKÜ satış gerçekleşmediği taktirde ekspertiz ücreti iade edilmiyor!

Dünya ekonomisi ve yerli ekonomimiz henüz belirsizliğini sürdürürken, buna rağmen gözü pek kahraman emlak alıcıları büyük bir cesaret göstererek ve borçlanarak ev alıyor. Dolayısıyla yüzlerce sektörü dolaylı bir şekilde canlandırıyor, can veriyor, kan veriyor.

Ama ne yazık ki bu kahramanlara, kahraman muamelesi değil yolunacak kaz muamelesi yapılıyor.

Emlak eksperleri riskten kaçıyor, sorumluluktan kaçıyor ve parasını peşin aldıkları için de eksperiz raporunda değerinden düşük değer veriyor. Nasılsa parasını peşin almış. Verdiği düşük değerden dolayı alıcı konutu almasa bile burada eksperin bir zararı olmayacaktır. Hatta karı bile olur nasıl mı ?

Ahmet bey daireyi beğeniyor. Daire 125.000 TL dir ancak eksper efendi buna 110.000 TL, hatta daha düşük bir fiyat veriyor. Ahmet bey daireyi alamıyor ekspere parasını peşin vermiş, geri de alamıyor. Ahmet bey çaresiz başka bir daire buluyor, beğeniyor, ama yeniden eksper para vermesi gerekiyor değil mi ? işte eksper efendi düşük değer verdikçe işleri de böylece katlanarak artıyor.

Emlakçılar, bir gayrimenkulü satmak için, gazete, radyo, internet, afiş, branda, katalog ve internet gibi çeşitli duyuru ve reklam harcamaları yaptığı halde ve o gayrimenkule aylarca ve yüzlerce müşteriyi arabasıyla götürdüğü, hem para hem zaman harcadığı halde o gayrimenkul satılmadığı taktirde, mal sahibinden hiçbir ücret talep etmezler.

Emlak eksperleri de gayrimenkulün gerçek değerin altında bir ekspertiz raporu düzenlediklerinde ve alıcı bundan dolayı gayrimenkulü alamadığı taktirde, eksper de eksper ücretini almasın. Doğrusu bu değil mi ? Dünyada risksiz bir iş var mı ? Var diyeceksiniz. Türkiye'deki emlak eksperlerinin hiçbir riski yok . Yanlış değerleme yapsalar, yani işlerini yapamazlarsa bile parasını peşin alıyor ve kimse de hesap sormuyor !

Sözün özü alıcı daireyi alamadığı taktirde, eksper de eksper ücretini almasın.

Not: İşinin sorumluluğunu idrak etmiş ve hakkaniyete uygun eksper yapan eksperleri tenzih ediyoruz.

1113 kez okundu

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar