Ekspertiz nedir ?

Ekspertiz nedir ?
27.11.2011 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 7564 kişi okudu
Ekspertiz nedir ? Eksper ( Değerleme uzmanı ) nedir ne yapar ? Sayın Erdem Hatipoğlu diyor ki : ''Biz gayrimenkul değerleme uzmanlarının asıl amacı fiyat biçmek değildir" diyor ! Erdem bey, bu yazınızı yayınlayamayacağım önyargınız, ne kad

Erdem bey, bu yazınızı yayınlayamayacağım önyargınız, ne kadar yanlışsa, Şu: Önyargınızda o kadar yanlıştır. Tırnak içine aldığım şu sözler size aittir: ''Hangi ilkokul mezunu emlakçılık yapan birisi mimari projesine bakınca aykırı imalat var mı anlayacak yada hangi emlakçı gittiği evin vaziyet planına uygunluğunu imara aykırı yapılaşma olup olmadığı tespit edicek?"   Diyorsunuz !

Erdem bey , asırlardan beri tellaliye denen bir kurumu vardı. O kurum günümüzde emlakçı,  yada gayrimenkul danışmanı olarak tanımlanmaktadır.

Emlakçılar asırlardır sizin bu gün yapmaya çalıştığınız emlak değerleme işinizi, başarıyla ve gerçeğe en yakın bir şekilde değerleme yapmaktaydılar. Gözünüzde büyüttüğünüz o işleriniz bir emlakçı için çocuk oyuncağıdır. Marifet o gayrimenkulün pazarlamasındadır.

Ayrıca eksperin işi gayrimenkulün fiyatını belirlemek değil diyorsunuz. Size böyle mi öğretiyorlar ? Yoksa  siz mi, böyle anlıyorsunuz?  Gerçekten  merak ediyorum, bu ifadeniz çok şaşırtıcıdır.

Değerli uzman arkadaş, Eksper (Değerleme) uzmanlığı işi tabii ki  bir  yapının  projesine uygun yapılıp yapılmadığını da araştıracaktır. Ufak bir misal verecek olursak,  eksper bir dairenin eksperini yaparken, önce dairenin arsa payını tespit etmeli ve bu dairenin arsa payının bu günkü rayiç değerini belirledikten sonra, yapının maliyetini hesaplayacak, yapının yaşına göre bir amortisman, yıpranma payını düştükten sonra gerçek bir yapı  maliyeti +arsa değeri = Dairenin toplam maliyetini tespit edrek raporuna yazmalıdır.

Bir gayrimenkulün değerini belirleyen en önemli ve 1.unsur,  gayrimenkulün aylık yada yıllık kira geliridir. Bir mülkün kira geliri düşükse yani iyi bir kira getiremiyorsa o halde değerli bir mülk değildir. Kira geliri hesabıyla dairenin yıllık gelirini ve bu gelire göre bir değerleme yani rayiç bedel tespit edilmeli ve rapora yazılmalıdır. Ayrıca dairenin bölgedeki rayiç değeri de araştırılmalı ve rapora yazılmalıdır. Bir değerleme raporunda yukarıda kısa ve basitçe açıkladığımız bilgileri raporuna işlemek ve ilgilisine sunmak eksperin asli görevi ve işi olmalıdır. Size yapılan öğreti yukarıdaki basit ve olmazsa olmaz önermeleri kapsamıyorsa, vay halimize !   

Eleştiren: Erdem Hatipoğlu  
bende bir eksperim, ama bir yanlışınız var ki o da şudur; biz gayrimenkul değerleme uzmanlarının asıl amacı fiyat biçmek değildir, onu zaten emlakçılar yapıyorlar biz emlakçıda değiliz, bizim amacımız; baktığımızın evin konumu doğrumu, vaziyet planına uyuyor mu, imar durumuna aykırı bir durum söz konusumu yada mimari projesine uygun mu dur, herhangi bir kaçak yapılaşma varmıdır, yada aykırı bir imalat, ruhsatında iskanın herhangi bir sorun var mı???... gibi çoğaltabilirim... siz sanıyorsunuz ki eve gidilir foto çekilir arkasından emlakçı dan bi görüş alınır rapor yazılır... yok böyle bişey, acaba hangi emlakçı, hangi ilkokul mezunu emlakçılık yapan birisi mimari projesine bakınca aykırı imalat varvmı anlayacak yada hangi emlakçı gittiği evin vaziyet planına uygunluğunu imara aykırı yapılaşma olup olmadığı tespit edicek? söylediğim gibi biz teknik elemanız fiyat vermek emlakçının işi... Yayınlamayacağınızı bildiğim halde çok çok kısa özet geçtim... teşekkürler...

 

 

Etiketler:
Makaleye Yapılan Yorumlar