Ekspertiz Ücreti

Ekspertiz Ücreti
17.05.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 9493 kişi okudu
Konut ekspertiz ücreti 2010 tarihine kadar 200 TL ile 300 TL arasında iken, bir anda konut ekspertiz ücretlerine, yüzde yüz zam yapılarak 2011 tarihinden itibaren konut ekspertiz ücretleri fahiş bir şekilde artırıldı ve 525 TL ile 650 TL arası ekspertiz

Ekspertiz, ücreti alınmaktadır. En insafsız yanı da, konut kredisi almak üzere başvuran kişinin belgeleri incelenip kredi almasına bir mani yok diyen banka, kredi başvurusu yapan alıcıdan hemen ekspertiz ücretini peşin alıyor ve eksperi gönderiyorlar. Eksper ise bilgisizliğinden dolayı dairenin fiyatını genelde düşük veriyor. Nasıl olsa 525 veya 650 TL eksper ücretini peşin almıştır. Müşteri daireyi alsın veya almasın onu ilgilendiren bir şey yoktur. Bilgisinden emin olmadığı için verdiği eksper değerinin arkasında duramıyor. Buna gerekte yok çünkü yaptığı işi doğruda yapsa yanlışta yapsa bundan dolayı bir sorumluluğu olmadığından, ayrıca ekspertiz ücretini de peşin peşin almıştır. Ne gerek var, neden risk alsın ki ?

Savunmasız konut alıcısı, verilen düşük ekspertiz raporundan dolayı o konutu alamıyor. Başka bir bankaya giderek 2. defa bir ekspertiz ücreti 650 TL ödüyor. Gelen eksper doğru fiyata yakın bir fiyat veriyor ve alıcı, ancak bundan sonra zar zor konutu alabiliyor. Bazen 3. kez eksper ücreti veriyor ama yinede daireyi alamayan oluyor !

Bankalara tavsiye, bankalar rakiplerine bir fark atmak istiyorlarsa, ekspertiz ücretini konut kredisi gerçekleştiği taktirde müşteriden alsınlar. Yani alıcı daireyi ekspertiz değeri düşük olduğundan dolayı alamıyorsa, bu durumda eksper ücretini iade eden banka diğerlerine fark atacak ve tercih sebebi olacaktır.

Eksperlere de tavsiyemiz, hak etmedikleri ücreti, yani eksperin verdiği düşük değerden dolayı alıcı konutu alamıyorsa, eksperde ekspertiz ücretini almasın. Zira hak edilmeyen haksız bir kazanç olurki bence bu haramadır. Başkasının çocuğunun rızkını kendi çocuklarına nasıl yedirecekler merak ediyorum ?

Örneğin emlakçı o konutu satmak için aylarca arabasıyla yüzlerce müşteri taşıyor. Arabası yıpranıyor, benzin yakıyor, afiş yaptırıyor, branda yaptırıyor, gazete ilanı veriyor, internetin ücretli sitelerine reklam veriyor. Kısacası emlakçı o daire için binlerce lira masraf yapıyor, ama o daire satılmadığı zaman mal sahibinden ücret almıyor. Ancak o gayrimenkul satılırsa komisyon alabiliyor.

Eksper verdiği düşük eksper değerinden dolayı alıcı gayrimenkulü alamıyorsa, eksperde ekspertiz ücretini almasın.

3352 kez okundu

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar