Emlak alım satımlarında güvenli bir işlem nasıl olmalı ?

Emlak alım satımlarında güvenli bir işlem nasıl olmalı ?
15.08.2009 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 9919 kişi okudu
Tapu dairelerinin emlak alım satımlarındaki yeni uygulamasını taktirle karşılıyoruz, çünkü doğrusu buydu. Artık kredili satışlarda ipotek tesisi ile satış tescil işlemi aynı anda yapılabiliyor Ancak kredi veren banka evraklarında verilen net krediyi belir

Tapu dairelerinin emlak alım satımlarındaki yeni uygulamasını taktirle karşılıyoruz, çünkü doğrusu buydu. Artık kredili satışlarda ipotek tesisi ile satış tescil işlemi aynı anda yapılabiliyor Ancak kredi veren banka evraklarında verilen net krediyi belirtmesi ve satış bedeli de belirtilen kredi miktarından az olmaması gerekiyor.

 Önceki uygulamada kredili satış yöntemi satıcı adına büyük risk taşımaktaydı. Şöyle ki satıcı gayrimenkulü için kullanılan kredi miktarını alabilmesi için önce kati satış vermek zorunda bırakılıyordu, imza anında işlemi yapan tapu memuru satıcıya kamera karşısında soruyordu, paranı aldın mı? Oysa tapu memuru da biliyor ki satıcı parasını ancak kati satıştan sonra kredi veren banka gelip ipotek tesis edecek ki ondan sonra satıcı gidip bankadan parasını alsın. Hal böyleyken buna rağmen memur bile bile satıcıya dönerek paranı aldın mı? Diye soruyordu. Satıcı parasını almadığı halde, kameranın karşısında paramı aldım diye yalan söyletmek zorunda bırakılıyordu.

 Satıcılar haklı olarak, zaman zaman doğruyu söyleyerek hayır almadım dediği zaman memur o zaman satışınızı yapamam işin o tarafı beni ilgilendirmez, paramı aldım dersen işin olur yoksa olmaz derdi. Yani satıcıya bile bile yalan söyletiliyordu, aynı zamanda da riske sokuyorlardı.

 Neyse ki tapu kadastro genel müdürlüğü yanlışını kabul ederek ve bunu kompleks yapmadan doğru olanını uygulamaya koyduğu için, Tüm değerli müşterilerimiz ve meslektaşlarımız adına teşekkür ederiz.

 Şimdiyse tapu ve kadastro Genel müdürlüğünden bir anlamlı jest daha bekliyoruz ! O da tapu dairelerinde emlakçılara tam donanımlı bir emlakçılar odasının tahsis edilmesini istiyoruz, çünkü bu gereklidir ve zaruridir. Neden zaruridir, neden gereklidir yazıyı okuduktan sonra hak vereceksiniz.

 Emlakçılar parasını, bilgisini ve tüm hünerlerini ortaya koyarak, günde yüzlerce binlerce gayrimenkulün el değiştirmesine aracılık ederken, devletimizin hazinesine de alım satım harçlarıyla milyonlarca lira verginin girmesine aracı olmakta ve bu süreci hızlandırmaktadırlar. Ayrıca milli ekonomimize de dolaylı olarak büyük fayda sağlamaktadırlar.

 Satışlarda insanlar genelde paranın büyük bir bölümünü satıcısına imza aşamasında tapu dairesinde teslim ederler. Bu durumlarda emlakçı, alıcı ve satıcı sanki gayrimeşru bir iş yapıyormuş gibi kapı arkasına geçip gizli ve kimsenin göremeyeceği şekilde para saymaya çalışırlar. Çok nadiren eğer müdürün keyfide yerindeyse, bir dilenci gibi yalvararak odasında para saymak için izin istenir. izni vermezse bir kuytu köşe aranır kimsenin göremediği bir köşede endişeyle, korkuyla paralar sayılır ve teslim edilir.

 Tapu kadastro Genel müdürlüğünden biz emlak firmalarının ve saygı değerli müşterilerimizin bu ilkellikten kurtaracak tam donanımlı çağdaş bir emlakçı odasının tahsis edilmesini ve bir suçlu gibi değil saygın bir TC vatandaşı gibi orada alım satımlarımızı sonlandırabilmeliyiz.

 14.8.2009 Günü Kartal tapu dairesinde gayrimenkul satış işlemi yapılıyordu; tam imza aşamasındayken, satıcı birden endişelendi ben banka kredisini bekleyemem önce paramı verin sonra imzayı atayım dedi. 50.000 TL. bir parayı o anda akşam olmuş kim nasıl nerede bulacak neyse emlak firması bu parayı İnternet üzerinden EFT yapmayı üstlendi bu seferde İnternet yok oysa tapu dairesinde internet var ama kullandırmıyor bırakın İnterneti bir fotokopi bile çektirmiyor. Oysa o işlemden tapu dairesi hem 2000 TL harç alıyor, hemden 250 TL döner sermaye alıyor buna rağmen interneti kullandırmadı. emlakçı, satıcı ve alıcı kartal çarşıya indiler dükkan dükkan İnternet CAFE soruyor, sonunda Tapu dairesine 1.5 KM ötede 3. katta bir İnternet CAFE bulundu ve EFT yapıldı.

Tapu dairesine döndüklerinde müdürden ve işlemi yapan memurdan bir sürü azar ve fırça yediler, eğer tam donanımlı bir oda olsaydı çarşılara gidip İnternet CAF aranmazdı. Müdür ve memur da bu saygın insanları azarlamazdı, çünkü o insanlar hem devletin hemde tapuda çalışanın velinimetidir. Çünkü devletin ve tapunun kaslarına o işlemin sonunda binlerce lira para koydular, eğer tapu dairelerini özel sektör işletmiş olsaydı o gün müdür ve memur bizi azarlamaz bize çay ve kahve ısmarlardı yazık vatandaşa yazık, günahtır günah !

Saygılarımla Aziz Kaçmaz 15.8.2009

Makaleye Yapılan Yorumlar