Emlak Alınacaksa Yarına Bırakılmamalı

Emlak Alınacaksa Yarına Bırakılmamalı
05.09.2009 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 2946 kişi okudu
Emlak alınacaksa bu gün alınmalı, yarına bırakılan emlak daima daha pahalıya almış olacaksınız. Alındıktan sonra fiyatı düşmeyen tek emtia gayrimenkuldür.

Alındıktan sonra fiyatı düşmeyen tek emtia gayrimenkuldür.  
Bankaların, konut kredilerindeki faiz indirimi, kredi kullanmış olanların yanı sıra, konut almayı düşünenleri de yakından ilgilendiriyor.

DAHA ÖNCE KREDİ KULLANANLAR

Bankaların konut kredi faizlerinde yaptıkları indirim, daha önce "konut kredisi" kullanan, yüzbinlerce kişiye, "daha az ödeme" ya da "vadenin kısalması" yani taksit ödeme sayısının azalması şeklinde ciddi bir avantaj sağlıyor.

1) Daha Düşük Taksit Ödeme Avantajı

Tablodan da fark edileceği gibi, aylık yüzde 1.40 faizle 100 bin TL konut kredisi kullanan bir vatandaş, indirilen faiz üzerinden, aylık yüzde 0.99 faiz örneğine göre 2 bin 780 TL ila 27 bin 298 TL değişen bir avantaj sağlıyor. Buna göre; 60 ay vadeli kredi kullanan birisi, her ay ortalama 256 TL daha az ödemek suretiyle 15 bin 367 TL, 120 ay vadeli kredi kullanan ise her ay 27 bin 298 TL avantaj sağlıyor.

Bir başka örneğe göre de; 1.5 yıl önce 84 ay vade ile yüzde 1.49 oranı üzerinden 70 bin TL konut kredisi kullanan bir vatandaş, yüzde 1 faiz üzerinden 1.466 TL yerine ayda 1.235 TL taksit ödeyip, her ay 231 TL kazanacak.

 

2) Borcun Daha Önce Bitmesi

Ödeyeceği taksit tutarını değiştirmeden, aynı tutarda ödeme yapmayı tercih edenler ise, 120 ay vadeli krediyi 16 ay erken ödemiş oluyorlar. Başka bir anlatımla, aynı tutarı 104 ay ödediklerinde kredi borcundan kurtulabiliyorlar.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Başka bir bankadan düşük faizli (örneğin aylık yüzde 0.99 faizle) konut kredisi alıp, daha önce (örneğin aylık yüzde 1.40 faizle) konut kredisi alınan bankadaki kredinin kapatılması mümkün.

Bu aşamada, konut kredisi kapatılan banka yüzde 2 oranında, "erken kapama cezası" isteyebiliyor ya da banka ile yapılan görüşmelerle bu oran makul bir rakama inebiliyor. Bazı bankalar da müşterilerini kaybetmemek için kendi bankalarından da yeni faiz oranlarına göre kalan borcu yapılandırabilmektedir.

Daha önce ev alanlar, ev aldıkları inşaat firmasından ya da bankadan da bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirler.

YENİ EV ALACAKLAR

Şimdi ev almak daha kolay.

Hem ev fiyatları düşük durumda hem de kullanılacak konut kredi faizi yüzde 1.50-40 civarından, 60 aya kadar taksitlendirmede, yüzde 1'in altına düşmüş durumda.

Ağustos ayı enflasyon oranının düşük çıkması nedeniyle, Merkez Bankası bu ay faiz oranlarını 0.50 puan indirebilir.

Faizlerde biraz daha düşme olabileceği beklentisiyle ev alımı sürekli ertelendiği takdirde; konut fiyatlarında meydana gelecek artış, faiz düşüşünden yaratılacak kazancı da ortadan kaldırabilir.

Acele etmekte yarar var...

Makaleye Yapılan Yorumlar