Emlak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Emlak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
12.12.2019 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 6743 kişi okudu
Dikkat, Dikkat ! Ev Alırken Bu Hataya Düşmeyin!

Dikkat, Dikkat !
EV, alırken aynı hataya düşmeyin !!!

Lütfen aşağıdaki yazıyı iyi okuyun !

Deniz bey aradı, ''09.12.2019 tarihinde Esenyurt'ta bir inşaat firmasının 4.250 m2 arsa üzerine yapmış olduğu 3 bloklu ve inşaatı bitme aşamasında olan 1+1 daireyi 135.000 TL peşin ödeme yaparak aldım. Ancak tapu dairesinde tapu satışı yapılıp tapumu elime alıp incelediğimde, tapu senedi üzerinde 1 m2 arsa hissesi aldığım yazılıydı. İtiraz ettiğimde satıcılar ve işlemi yapan memur, sen orayı kafana takma, kat irtifakı kurulduğunda düzelir. Ayrıca Noter sözleşmesinde B-blok 3.kat 14 numaralı daire senindir dediler''.

''Bu satıştan dolayı çok huzursuz oldum ve bu konuyu internetten araştırırken Kaçmaz Emlak ''Uzman Gözüyle'' sayfanızı gördüm, size bu şekilde ulaşabildim. Lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz''?

Deniz beyden tapusunu Watsaptan isteyip incelediğimde, açıkçası bende şaşırdım. Bugüne kadar hiç böyle bir tapu senedi görmedim! Bir kere tapu senedi üzerinde satıcı kişi yada satıcı Firma bilgileri görünmüyordu! Ayrıca Tapu dairesi, 1 m2 arsa hissesinin satışını yaparken burada müdahil olamsı ve Alıcıyı, uyarması gerekirdi! Bak vatandaş, sen 1 m2 arsa hissesi alıyorsun, bir metre kare arsayı ne yapacaksın? diye sorması ve uyarması gerekirdi. Ayrıca Satıcıya, kardeşim 1 m2 arsa payı olurmu? Geriye kalan arsayı ne yapacaksın? Planın nedir, ne fırıldak çeviriyorsun demesi gerekmez mi?

Deniz beyden noter sözleşmesini istedim, hani B blok 3.kat 14 nolu daireyi noter sözleşmesiyle Deniz beye verdiklerini söylemişler ya, o sözleşmeyi istedim. Deniz bey, ''Aziz bey firmanın sahibi yurt dışındaymış geldiğinde verecekler'' demez mi?

Yahu Deniz bey, biri sana tapudan hisseli
1 m2 arsa satabiliyorsa, Noterdende de o sözleşmeyi pekala verebilir değil mi? ''abi ne bileyim öyle diyorlar'' dedi.

Söz konusu Firmayı, internetten bir araştırayım dedim, birde ne göreyim? Firma işçi, emekli ve memur dememiş bir çok kişiyi mağdur etmiş. Bir daireyi bir kaç kişiye satmış falan. Hatta mağdurlar arasında ünlülerinde isimleri geçiyordu!
......................
SONUÇ: Yaptığımız incelemede Deniz beye, inşaatı henüz başlamamış bir arsadan sadece 1 m2 ( bir metre kare arsa) satışı yapılmış ve 135.000 TL aldıkları halde, tapu senedi üzerinde yani resmi olarak sadece 20.000 TL aldıkları görünüyordu.Yarın mahkemeye gidildiğinde 1 m2 arsa karşılığı 20 bin lira alınmış göründüğü için dava ancak 20 bin lira üzerinden açılabilecektir... Yani 115.000 TL çöpe gitti !!!
.......................

Siz siz olun, Ev, Arsa ve İşyeri alırken yani gayrimenkul yatırımı yaparken, mutlaka ya uzman bir emlakçı aracılığıyla alın, yada sahibinden alacaksanız, yine bir uzman emlakçıdan yardım isteyin. Aksi halde hem daha pahalıya alırsınız, hemde riske girersiniz, paranızda çöpe gider!...

''Ekmeği ekmekçiden al, bir ekmek noksan olsun'' demiş atalarımız

Eğer tapu senedi üzerinde aşağıdaki gibi bilgiler olsaydı, dolandırıcı vatandaşı dolandıramazdı :

1) Ana gayrimenkulün arsası 4.250 m2
2) Ana gayrimenkulde toplam 300 bağımsız bölüm mevcut.
3) Bağımsız bölümün BÜRÜT alanı: 85 m2
4) Bağımsız bölüm NET alanı: 60 m2
5) Bağımsız bölümün ARSA payı: 50 m2
Tapu senedi üzerinde böyle bir açıklamalı bilgiler bulunsa, vatandşı kimse aldatamaz.

Not: Bir daireniz yada bir dükkanınız varsa lütfen TAPU senedinize bir bakın, bağımsız bölümünüzün kaç m2 olduğunu göremezsiniz!

Sadece arsa payı belirtilmiş, onuda formül şeklinde yazdıkları için ARSA PAYINIZINDA kaç m2 olduğunu bir çoğunuzun anlaması mümkün değil!

Kaçmaz Emlak, olarak insanlarımızı bigilendirmeyi bir görev biliyor ve bilgilendirmeye devam edeceğiz
Saygılarımızla

 

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar