Emlakçı, Komisyon Oranları Ne Kadar ?

Emlakçı, Komisyon Oranları Ne Kadar ?
22.09.2015 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 10880 kişi okudu
Emlakçılar, aracılık hizmeti verdiği alım satımlarda alıcıdan %3, satıcıdan %3, K.D.V dahil komisyon alırlar. Emlakçılar, kiralama işlerinde kiracıdan, yıllık kiranın %12 nispetinde K.D.V dahil komisyon alırlar.

Emlakçıların, yukarıdaki komisyon oranları öteden beri uygulana gelmiş ve gelenekselleşmiş adeta emlakçı, tarifesi gibi bilinmektedir. Ancak bu komisyon oranları, tamamen geleneksel bir uygulama oranı olup pazarlıkla değişebilir. Örneğin: Emlakçı ile pazarlık yapılarak ve yazıya dökmek suretiyle komisyon oranı %1 ‘e indirebileceğiniz gibi, yapılan anlaşma ile komisyon oranı %10'a çıkarmakta mümkündür. Yani tamamen serbesttir ve buna engel bir yasada yoktur !

Buna engel bir yasa olmadığı gibi tam tersine, serbest piyasa ekonomisi de bunu benimser. Yani komisyona narh uygulanamaz.
Ancak yazılı anlaşma şarttır. Aksi halde geleneksel uygulama oranı olan %3 komisyon geçerli olacaktır.

Sonuç olarak emlakçınızı iyi seçerseniz, emlakçınızın size kazandıracaklarının yanında, sizin emlşakçınıza vereceğiniz komisyon bahşiş bile olamaz.!

Emlak'ı direkt sahibinden almak sanıldığı gibi karlı değildir.! Bilakis sahibinden hem daha pahalıya almış olacaksınız. Hemde kamufle edilmiş kusurları ve sorunları ile birlikte almış olacaksınız! Ama emlakçı size bunları yaşatmaz. Çünkü emlakçı sizin çıkarlarınızı korumak zorundadır. Size kazandıracak ki, sizi memnun edecek ki, siz yarın emlak alım, yada satımlarınızda yine o emlakçıya gelebilesiniz. Yada bir dostunuza tavsiye edebilesiniz. Emlakçı size kazandırmak zorundadır...

Oysa satıcı, alıcının çıkarını korumak gibi bir derdi olmadığı gibi, alıcıyı memnun etmek gibi bir derdi de yoktur. Satıcının tek derdi var, gayrimenkulünü nasıl değerinden daha fazlaya satarım. Ayrıca kusurlarını ve sorunlarını nasıl gizlerim, nasıl çaktırmadan kakalarım. Evet maalesef zihniyet böyledir...!     

Bunları 30 yıllık emlakçılık yaşamım da bolca gördüm ve yaşadım. Sahibinden daha uygun fiyata aldığını sananların, nasıl yanıltıldıklarını, gayrimenkulü kusurları ile birlikte farkında olmadan aldıklarını sonradan öğrenip nasıl üzüldüklerini çokça ve üzülerek şahit olmuşuzdur !    

Atalarımız boşuna dememiş:  ''Ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üste ver''  

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar