Emlakçılar, Mesleki Yeterlilik Standardı Nedir ?

Emlakçılar, Mesleki Yeterlilik Standardı Nedir ?
20.12.2017 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 5260 kişi okudu
40 yıllık Emlakçı ve Çalışanı, Çağrılıp Sınava Tabi Tutulacak. Başarısız Olursa ki, Başarısız Olması Kaçınılmazdır. Çünkü Kendine Münhasır Yöntem ve Düzenleme Olacak. Amaç, Emlakçı ve Çalışanını, Kursa Yönlendirmek, Zamanını ve Parasını Almaktır...!

Türkiye'nin en büyük, Sanayi Odası olan İstanbul Sanayi Odasında ki, 21 nolu emlak müşavirleri meslek komitesi ve yine Türkiye'nin en büyük Emlakçı Meslek Odası olan: İstanbul Emlakçılar Meslek Odası bu oadalarımız, Türkiye'nin en büyük emlakçı odalarıdır. Bu odalar dururken, emlakçı dernekleri federasyonu (TEMFED) emlakçılar için Mesleki Yeterlilik Standardı diye bir standart hazırlayıp Meslek Yeterlilik Kurumu, MYK'AYA vermiş bulunuyor.   

Bir kere emlakçıların resmi temsilcileri, dernek veya dernek federasyonları değildir; Emlakçıların resmi temsilcileri meslek odalarıdır. Böyle bir çalışmaya gerek duyulacaksa, bunun muhatabı emlakçılar odasıdır. Ben bir emlakçı olarak derneklerin beni ve mesleğimi temsil etmesine ve Emlakçılar Meslek Standardı hazırlamasına razı değilim.!   

Farzedelimki bu deha eseri olan yönetmelik, uygulamaya başlandı: 40 yıllık emlakçı ve yanında çalışanları ile hep birlikte işini gücünü bırakıp kursa gittiler. Kursun kaç gün süreceği henüz belli değil? Hele ayağıma yer edeyim, gör sana neler edeyim, kurnazlığı ile onu şimdilik açıklamıyor, kuşları ürkütmek istemiyorlar. İşin o tarafı uygulamadan sonra, kurs süresi ne kadar uzarsa, emlakçıdan ve çalışanından o kadar çok para sövüşlenecektir. Çünkü plan ve program bu minval üzerine kurgulanmıştır. 

Farzedelim emlakçı ve çalışanları, işi gücü bırakıp bu faydasız ve 3-5 ay sürecek kursa gittiler ve güya eğitim aldılar, başarılı da oldular. Ellerine birer Mesleki Yeterlilik Belgesi de verildi. İş bitmiyor, bu belge 5 yıl süreyle geçerlidir.! 5 yıl sonra yeniden kursa zaman ayıracaksınız, yeniden para vereceksiniz ve bu sömürü düzeni ömür boyu sürüp gidecektir.!

Emlakçılara soruyorum, arkadaşlar bizler vasıfsız düz elemanı bulmakta zorlanırken, böyle belgesi olan elemanı nereden bulacağız? Çünkü bu yönetmelik yürürlüğe girince, yeterlilik belgesi olmayan elemanı, çalıştıramayacaksınız. Çalıştırırsanız, ceza yazarlar hatta ofisinizi kapatmaya kadar giderler.! Yada parasını cebinizden verip elemanı kursa gönderirsiniz, belgesini aldıktan sonra o elemanın kurs parasını verdim, sözleşme yaparım, başka emlakçıda çalışamaz diyorsanız, kanunen bu suçtur, Yapamazsınız.!

Değerli meslektaşlarım, Deve kuşları tehlike gördükleri an kafasını kuma sokar, tehlikenin kendiliğinden geçmesini beklerlermiş.!
Merak edip bir deve kuşu çiftliğine gittim ve elime bir çubuk alıp deve kuşuna vuracakmış gibi yaparak üzerine gittim. Devekuşunun kafasını kuma nasıl sokacağını beklerken, deve kuşları, toplanım beni bir kovaladılar ki, kendimi çitin dışına zor attım.!  Günümüzde Deve kuşları, bile tehlike karşısında kafayı kuma sokma, yerine tehlikenin üstüne üstüne giderek tehlikeyi def ettikleri bu zamanda
Vallahi biz emlakçılar deve kuşları, kadar olamıyoruz...!

Adamlar emlakçılığı bilmiyor, yapamıyor ama bir şekilde aymazlığımızdan, umursamazlığımızdan yaralanıyor ve bizi yönetmeye geliyor, yönetseler başımın üstüne... Beni köle yerine koymaya ve ömür boyu sürecek bir sömürü düzeni getirmeye çalışıyorlar!

Nasıl mı? Bakın arkadaşlar, bu zatıh muhteremler, ya emlakçı kursları düzenliyorlar, yada bu kurumlarda eğitmenlik yapıyorlar. Bunlar emlakçılığı beceremedikleri için ama emlakçıyı sömürmeyi iyi becerdikleri için bu düzenlemeyi hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bu düzenleme aynen uygulanmaya başlarsa her 5 yıl da bir  hem ofis sahibi, hemde çalışanları, bu kurslara giderek zaman harcayacak, para harcayacaklar ve bu döngü ömür boyu sürüp giderken bu paşalarımız da sırtımızdan geçinip gidecekler.!
Yahu arkadaşlar, deve kuşu kadarda olamayacak mıyız ? 

Gelin bu arkadaşlara bırak sen, Mesleki Yeterlilik Belgesi Standardı düzenlemeyide madem o kadar cabbarsın, şu bizim Emlakçılık Meslek Kanununu çıkarsan ya...!!!  diye bunu isteyelim olmaz mı?

Arkadaşlar adam zar zor arabayı yerinde kaldırıyor ama ona bir sürücü belgesi veriyorlar. Yıllarca direksiyona geçmiyor. Hasbel kader direksiyona geçtiğinde ya ilk gördüğü otobüs durağına dalıyor, ya kaldırımda yürüyen insanları kovalıyor, yada düz yolda taklalar atarak uçuyor ve insanları altına alarak eziyor ama sürücü belgesi 5 yılla sınırlı değil, süresizdir...! 

30 yıldır emlakçılık yapıyorum ben daha bir emlakçının daire satarken veya kiraya verirken otobüs durağa daldığını, kaldırımda yürüyen insanları kovaladığını, taklalar atarak insanları altına alıp ezdiğini görmedim. Böylesine zarasız ve tehlikesiz olan emlakçılık mesleği için her 5 yıl arayla sınava tabi tutacak bir mesleki standardın düzenlenmesini anlamış değilim...?  

 

 

 
 

Makaleye Yapılan Yorumlar
koray gülşen 02.10.2018
size katılıyorum vede katkı olsun diye fikirlerimi beyan ediyorum..(since 1968) den beri bu sektörde olan bir kişi olarak! ..Bu çıkan kanun bizleri korumadığı gibi baskı altına almaktır... Hani mülk sahipleri kendileri satamayacaklar dı.(İnşaat firmalarıdaki emlak firması kurmuşlar)...1980 yıllarında yer gösterme ücretini kaldırdığımızda ki çok pişman olmuş idik sonradan(bu ücret ciddi müşterinin tesbiti için etken oluyordu..başımıza gelenlerden tecrübe ile..) İsviçreye bağlı idik(eski ist.emlak kom.derneği) ben genel sekreter idim..bir türlü birlik olamadık..etik olamadık..dayanışma içinde zaten değildik(işte amerikan firmaları piyasamıza girdiler.Bünyelerine vasıfsız bilgisiz danışman diye aldıkları kişiler ile firmanın isimini kullandırarak, piyasaya hakim oldular.)..münferit, eski de olsa meslektaşlarımızı zor durumda bırakmıştır..Birleşmiş emlakçılarda bu sebepten kurulmuştu zaten....taksiciler ne yaptı toplu olarak seslerini duyurdular ve başardılar.Saygı ve sevgilerimle..