Emlakçılığın tanımı

Emlakçılığın tanımı
17.05.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 6000 kişi okudu
Bayındırılık ve iskan bakanımız Sn. Mustafa Demir, Hürriyet gazetesine verdiği demecinde, emlakçılığı yeniden tanımlayacak, yasal bir düzenleme ile emlakçılar ‘'aracı kurum‘' olarak tanımlanacaklar diyor. Yeni yasal düzenleme ile emlakçılar, müşterisinin

Vereceği vekalet çerçevesinde müşterisi adına, emlak alım, satımı yapabilecek, müşterisinin gayrimenkulünü kiraya verebilecek, müşterisi adına emlak araştırması ve gayrimenkul yatırım danışmanlığı gibi her türlü emlak danışmanlığı yapacak birer aracı kurumlar olacaklar.

Müşterisine vereceği bu hizmetin karşılığında alacağı komisyonun bir alt ve üst sınırı olacak. Müşterisini yanıltan ve müşterisine zarara veren ve bunu istismar eden emlakçı hakkında ağır yaptırımlarda getirilecek.

Söz konusu yasal düzenleme sonunda, emlakçılığı üniversite mezunu olanlar mı yoksa lise mezunu olanlar mı yapacak. Buna henüz karar verilmediği belirtiliyor

Bu konu bize sorulacak olsa, emlakçılar ve toplum yararına, bir düzenleme yapılacaksa? Önce emlakçılar ile bölgesel, toplantılar yapılmalı ve emlakçıların bu konuda düşünceleri alınmalıdır deriz.

Komplekse girmeye gerek yok. Eğer hayırlı bir iş yapmak isteniyorsa bu konu gerçek emlakçılara sorulmalı. Gerçek emlakçıların fikri alınmalıdır. Baronların fikriyle hareket edilmemeli.

Gerçek emlakçılardan öğrenilecek çok şey olduğu görülecektir. Ne diyor düşünür? ‘'hiçbir kimse yoktur ki ondan öğrenilecek bir şey olmasın"

Örneğin tapu daireleri, son birkaç yıldır baronların telkinleri doğrultusunda bir takım gereksiz ve keyfi işlemler yapmaya başladılar. Bu keyfi işlemler sonucu emlakçıların ve müşterilerimizin o kıymetli zamanlarının nasıl hoyratça harcandığını, bu fuzuli uygulamar sonucunda hem müşteri, hem emlakçı hem de ülke ekonomisine nasıl zarar verildiği bir araştırılsa, içler acısı bir durumun yaşandığı görülecektir. 

1300 kez okundu

 

Makaleye Yapılan Yorumlar