Evimin, İş yerimin Net ve Brüt m2 ve Arsa Payımı Nasıl Öğrenebilirim?

Evimin, İş yerimin Net ve Brüt m2 ve Arsa Payımı Nasıl Öğrenebilirim?
22.07.2017 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 63131 kişi okudu
Daireniz brüt kaç m2 ? Daireniz net kaç m2 ? Dairenizin arsa payı kaç m2 Tüm bu bilgilerin, tapu senedinizin üzerinde yazılı olması gerekmez mi? Aslında yazılı olması gerekir, ama yazmıyor.!

SORU ?
1-Daireniz, brüt kaç m2 ?
2-Daireniz, net kaç m2 ?
3-Dairenizin, arsa payı kaç m2 ?

Tüm bu bilgilerin tapu senedinizin üzerinde yazılı olması gerekmez mi?
Aslında tüm bu bilgilerin tapu senedinizin üzerinde ve anlıyabileceğinız şekilde yazılmış olması gerkir ama yazılmıyor ve siz şu anda dairenizin yada iş yerinizin NET kaç mere kareBRÜT kaç metre kare ve ARSA payınız kaç metre kare Olduğunu bilmiyorsunuz.!  Böyle bir sorumsuzluk olur mu?
 

Vatandaşın, tapu senedini rahatlıkla okup anlayabilecek şekilde bilgilerin tam ve eksiksiz olması gerekirken böyle bir bilgi yok.!  Vaktiyle akıl edilememiş olabilir.!  Bunun şimdiki sorumlu mercii, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ise, eğer bir genelge ile yapılamıyrosa, o halde bağlı bulunduğu bakanlıktan yasal düzenleme isteyebilir. Vaktiyle yapılmış bu akılsız uygulamayı akıllı ve faydalı hale getirebilir... Böylece vatandaş, birbirini kandırmaktan ve yalan söylemekten kurtulur...!


Şimdi hemen tapunuzu elinize alın, bir bakın; SADECE arsa payı yazılı olduğunu göreceksiniz. Onu da formül şeklinde yazdıklarından dolayı okuyup anlayamadığınızı göreceksiniz...! 
 

Örnek mi ? İşte örnek: Yüz ölçümü 343 m2, arsa payı: 55 / 522 şimdi bunu kaç kişi anlayabiliyor? Siz anlaya bildiniz mi?Bırakın bir çok emlakçı bile anlayamıyor...!  Mülk sahiplerinin de 100 kişiden 1 kişi bile okuyup anlayamıyor.!  Tapu senedinizde ki, tapu bilgilerinin tam eksiksiz ve okuyup anlaya bileceğiniz şekilde anlaşılır yazılmış olmalıdır.  Bu her tapu sahibinin hakkıdır. Çünkü o tapu senedi elinize bedava verilmiyor, dünyanın alım, satım ve döner sermaye vergi ve harcı ödemişsiniz..!  Buna rağmen elinize tutuşturulan tapu senedi, saçma sapan ve anlaşılmaz eksik bilgilerle dolu...!


Sizde, yukarıda belirttiğimiz gibi bir bağımsız bölüm (Ev, iş yeri ) tapu senedi üzerende tüm bilgilerinin eksiksiz ve net bir şekilde, okunup anlaşılacak şekilde yazılmasını istiyorsanız, bu öneriyi paylaşmalısınız ki, sağır sultan duysun...!  
 

Not: Şimdi merak edip dairenizin, yada iş yerinizin Net ve Brüt metre karesini öğrenebilmek için belediyeye bir dilekçe ile baş vuruyorsunuz. Bir harç yatırıp sıraya giriyorsunuz, yarım gününüz gidecek ve projeden size bir kopya verecekler. Eğer projeyi okuyamiyorsanız, yine evinizin Neti, kaç metre kare, Brütü kaç metre kare olduğunu anlayamamış olacaksınız...!
Böyle bir saçmalık olur mu?
Saygılar
Kaçmaz

 
 
Makaleye Yapılan Yorumlar