İskan Raporu

İskan Raporu
14.11.2011 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 8177 kişi okudu
İskan belgesi bir yapının tasdikli projesine sadık kalınarak yapılıp bitirildiğinde, ilgili imar müdürlüğüne başvurularak iskan belgesi alınır. İskan belgesi bir yapının imar yasası ve mevzuatına uygun olarak yapılmış, bitirilmiş ve hiç bir sorunu kalmamı

( İskan Belgesi) bir yapının tasdikli projesine sadık kalınarak yapılıp bitirildiğinde, ilgili imar müdürlüğüne başvurularak iskan belgesi alınır. İskan belgesi bir yapının imar yasası ve mevzuatına uygun olarak yapılmış, bitirilmiş ve hiç bir sorunu kalmamış demektir.

Ama biz çok uyanık bir milletiz ya bakın iskanı aldıktan sonra, binanın başına ne çoraplar örüyoruz ! Binayı gözüne kestiren uyanık bir girişimci  binanın yöneticisini bulur, abi binanın altında bana bi dükkan yeri verirsen bu kıyakçılığını hiç unutmayacağım hem bana hem kendine hemde bina sakinleri sürekli bir gelire kavuşacakları için hepimize bie kıyakçılık yapmış olacaksın, ayrıca yapacağın bu kıyakçılığın altında kalmıyacağımı bilmeni isterim.  

Uyanık yönetici hemen ertesi gün kat malikleriyle ayrı ayrı kulis faaliyetlerine başlar ve kat maliklerini birer birer ikna eder. İkna ettiklerinden toplantıda bu konuda destek ister.

Ertesi gün yönetici bina sakinlerini toplantıya davet eder. Toplantıda binanın alt katlarında işyerleri oluşturup kiraya vereceğini ve bundan tüm kat sakinlerinin kazancı olacağını ballandıra ballandıra anlatır. Önceden kafaya aldığı diğer kat malikleride yöneticiyi destekler şekilde nutuklar atar ve binanın canına okunacak karar oy çokluğu ile çıkar.

Ertesi gün yönetici, dükkan talebinde bulunan uyanığı çağırır. Uyanıkta ne din, ne iman nede allah korkusu olmadığından cehaletin de verdiği cesaretle perde betonları balyoz darbeleriyle darma duman edilir. Kapılar, pencereler ve vitrin yerleri açılır.  Ayrıca wc oluşturmak ve gider boruları için 20-30 cm çapındaki pimaşlar için bir sürü kolon ve berdeyi delerek pimaşları geçirirler. Ayrıca imalat haneyse 30-40 cm çapındaki baca için perdeler delinir kısacası yönetici başta kendi çıkarı için sözde bina sakinlerine iyilik yaptığını sanır ve binayı kendilerine mezar yaptığını farkında bile değil ! 

Kafamız icatlara, keşiflere, buluşlara basmadığı için, ancak kendi kendimizi kandırıp kazıklamaya basıyor, bu yüzden uyanığız ):

İsakn belgesi bizde böyle bir şeydir. 

Makaleye Yapılan Yorumlar