İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Seçim Tarihi

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Seçim Tarihi
26.01.2018 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 6890 kişi okudu
Maremder Başkanı Adnan Yeşiltaş, 18.02.2018 tarihinde yapılacak olan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası seçimlerine, ''böyle gelmiş böyle gitmesin, İstanbul kurtulursa Türkiye kurtulur, kanunumu istiyorum'' Sloganları ile Başkanlığa Adaylığını açıkladı

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.!
1- Emlakçılar, eskiden tapu dairelerinde satış başvurusu yapar, alıcıya ve satıcıya sadece imza atmak kalıyordu. Bu ön hazırlık işlemi emlakçıdan alınarak emlakçı iyice pasifize edilmiştir. Satış başvurusunu alıcı ve satıcı kendileri yapacaksa, mlakçının onların gerisinde hiç bir işe yaramayan gereksiz bir insan pozisyonuna düşürülmüş ve aşağılanmıştır.! 

Oysa gayrimenkul dünyada en pahalı bir emtiadır. Bu en değerli emtiayı satmak, öyle don gömlek satmaya, öküz inek satmayada  benzemez...! Gayrimenkul satabilmek öncelikle allah vergisi bir insani meziyete sahip olması gerekiyor, yani beşeri ilişkileri çok çok güçlü olması gerekiyor, satış ve pazarlama becerisi olması gerekiyor, ön sezgileri ve öngörüleri güçlü olması gerekiyor, adabı muaşeret kültürüne sahip olması gerekiyor, liyakatı önemsemesi ve ekip çalışmasını ve motivasyonuna önem vermesi gerkiyor, alıcı ve satıcısının haklarını koruması ve hakkaniyetli bir hakemlik vijdanına sahip olması gerekiyor, Mülk sahibinin gayrimenkulünün bir an önce satılabilmesi için tüm ekibiyle seferber olması, camlara afiş asması, kendi web sitesinde ve ücretli internet sitlerinde, gazete ilanları gibi tüm reklam mecralarında yayınlamak üzere çok etkili bir tanıtım ve reklam metinleri yazması ve yayına çıkarmkası gerekiyor. Gelecek alıcıları kendi arabasıyla götürüp gayrimenkulü gezdirip göstermesi ve beğendirmesi gerekiyor. Çok uzun, sabırlı ve meşakatli bir hizmet sunması gerekiyor. 

Aynı gayrimenkule bıkmadan, üşenmeden ve büyük bir sabırla ve yüzlerce müşteriye gösterdiği halde bazende o kadar emeğe karşın yinede satamadığı zaman, müşterilerine en ufak bir sitemde bulunmaması gerekiyor. En ufak bir nezaketsizlik göstermemesi ve  saygıda kusur etmemesi gerekiyor. Vermiş olduğu olağan üstü hizmetin sonunda satabildiği taktirde, kaporasını alarak mülk sahibine iletmesi gerekiyor. Alıcısı konut kredisi kullanacaksa, tüm bankaları arayarak müşterisine en uygun konut kredisini verecek bankayı bulup müşterisini alıp bankaya götürmesi gerekiyor. 

Sırası geldiğinde konut kredisi vermekte nazlanan bankayı ikna ederek krediyi onaylatması gerekiyor. Üstün meziyet gerektiren bunca işi kotarmış, başarmış bir emlakçıya, sıra tapu dairesinde satış başvurusu yapmaya geldiğinde emlakçı bir anda yetkisiz ve pasifleştirilmekte bir anda hiç bir işe yaramayan gereksiz bir adam yerine koymak hazmedilecek bir durum değildir. Oysa emlakçı osatışı yönlendiren, yöneten, bir yönetmendir, bir moderatördür. Tapu dairelerinde Emlakçının satış başvurusu işlemlerinden men edilmesi haksızlıktır, insafsızlıktır. Emlakçı odalarında dil yok, yetkililerinde dini yok.! 
Adnan Yeşiltaş ben başkan olursam emlakçının bu itibarını söke söke geri alaçağı diyor...!!!

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.!
2- Emlakçılar, için Tapu dairelerinde tam donanımlı emlakçılar odası oluşturacağım, emlakçılar müşterileriyle öyle kapı arkalarında değil, odalarında çaylarını, kahvelerini yudumlayarak medeni bir ortamda işlemlerine son noktayı koyacaklar 
Bu aynı zamanda emlakçıları, alıcısı ile satıcısının nezdinde saygın bir konuma getirecektir.

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.!
3-Emlakçı oda kartını göstermesi halinde, tapu dairesinde ve belediyelerde gayrimenkul üzerinde her hangi bir şerhin olup olmadığını inceleme yetkisi getireceğim. Dünyanın en kıymetli emtiasına aracılık ediyorsam bu yetkimde olmalıdır diyor.!

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.!
4-Mütahit kendi satış ofisini kurarak satışlarını kendisi yapacaksa, bu ofislerde yetkili yani odalarca eğitilmiş tertifikalandırılmış gayrimenkul uzmanlarını çalıştırmak suretiyle yapmalıdır. Satışları bitince, satış ofisini derhal tasfiye etmeli ve ikinci el satışlarını kesinlikle mütahitler yapamazlar, ayrıca o siteye her emlakçı girip ikinci el satış ve kiralamaları yapacaktır. Hiç bir güç emlakçının satış hürriyetini kısıtlayamaz.! 

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.!
5- Bir kimsenin Emlakçılık sertifikası alabilmesi için bir emlak firmasında bir yıl sigortalı olarak çalıştığını belgelemiş ve çalıştığı emlak firmasından da bonservis getirmesi kaydıyla emlakçılık sertifikası için eğitim alabilecek. Öyle manav, bakkal, kasap, kahveci, şoför gibi önüne gelen para için sertifika verilmeyecektir.!

Adnan Yeşiltaş Diyorki.!
6-Emlakçıların, hukuki sorunlarının çözümü için Avrupa yakası ve birde Anadolu yakasında olmak üzere iki hukuk ofisiyle anlaşma yapacağım. Emlakç, sadece dosya masrafları karşılığında hukuk hizmeti alacak ve farkı odaca karşılanacaktır.
Ayrıca Avrupa yakası ve Anadolu yakasında iki adet emlakçılar lokali açacağım, meslektaşlarımızla zaman zaman lokalde bir araya gelebilecek sorunlarımızı tartışacağız. 

Adnan yeşiltaş Diyor k.!
7- Emlakçıların, metazori yönetmeliklerle yönetilmesine karşıyım, yıllardır sloganım olan: KANUNUMU istiyorumu, Türkiyedeki tüm emlak odalarını ve dernekleri harekete geçireceğim ve emlakçılar kanununu çıkaracağım. Öyle yönetmeliklerle olmaz...! 

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.! 
8- EMFED, Emlakçılar için Mesleki Yeterlilik Belgesi için bir standart hazırlayıp Mesleki Yeterlilik Kurumu'na ( MYK) vermiş bulunuyor. Eğer itiraz edilmez ise bir yıl sonra, uygulamaya konacaktır. Uygulandığında tüm emlakçılar sertifikası olsun yada olması fark etmez. Henüz süresi belirtilmemiş olan bir mem kaç ay sürecek olan kursa emlakçı için seviye 5, sekreteri ve diğer elemanları için seviye 4 diye adlandırdıkları kursa zaman ayıracaklar, para ödeyecekler kurs bitiminde ise imtihana girecekler ve başarılı olabilirlerse Yeterlilik belgesini alacaklar ve bu her 5 yılda bir tekrar edecektir. Burada amaç Odaların, Derneklerin, Federasyonların açacakları kurslarla emlakçının sırtından nasıl para kazanırım amaçlanmaktadır. Bunun emlakçıya en ufak bir faydası yoktur, zararından başka...! 
Bu sömürü yönetmeliği ve bu şeytani planı iptal ettireceğim diyor...! 

Adnan Yeşiltaş Diyorki.!
9- Anadolu yakası ve Avrupa yakasında odanın iki adet aracı gezecek, yetkisiz kaçak emlakçı, kapıcı, yönetici, kasap, manav, büfeci gibi kaçak emlakçılık yapanları tesbit ederek ve yetkili mercilerle suç üstü yaparak ortadan kaldıracağım.

Adnan Yeşiltaş Diyor ki.!
10- Emlakçıları sömüren fırsatçı emlak sitelerine karşıda, odanın web sitesini kuracağım çok cuzi ödemelerle tüm emlakçıların ilanların milyonlarca portföyü odanın sitesinde yayınlanmaya başladığında ve emlakçılar bir hafta o fırsatçı sitelerden ilanlarını çektiğinde o siteler kısa bir süre sonra emlak sayfalarını kapatmak zorunda kalacaklardır. 

Adnan Yeşiltaş Kimdir.?
Adnan Yeşiltaş, Üniversite mezunu 3 kitap yazmış, 20 yıldan buyana mahkemelerde bilirkişilik de yapan ve  Marmara Emlak Müşavirleri derneği, (MAREMDER) başkanlığını da yapan ve 30 yıldan beri Beşiktaş'ta Yeşiltaş Emlak Lted  Şirketininde sahibidir. 

Liyakat sahibi, Vizyon sahibi, Bilgi sahibi, Birikim sahibi bir meslektaşınızım diyor.
Beni İstanbul Emlakçılar Meslek Odası Başkanı yaparsanız, size söz veriyorum, emlakçılık kanunun çıkaması için gerekirse meclisin önünde çadır kurup orada yatar, kalkarım ama emlakçılar kanununu çıkaracağım diyor.
Daha ne desin.?

Hayalim Emlak Müşavirliğini, İstanbul Mali Müşavirler gibi saygın ve yetkilerle donatmaktır diyor, daha ne desin? 

Evet değerli meslektaşlarım, bu güne kadar hangi aday ve hangi başkandan bunları duydunuz?
Adnan Yeşiltaş bir şanstır ve bu şansı kaçırmamak için İstanbul Emlakçılar Meslek Odasına kayıtlı 
Meslektaşlarımızı bulup 18 şubatta sandığa götürüp adnan beyiğ seçmemiz gerekiyor...
Mesleğimizin geleceği için elinizi taşın altına koyma zamanı gelmiştir
Saygılarımla 
Aziz Kaçmaz 

Makaleye Yapılan Yorumlar
yalçın besli 18.02.2018
adnan beyi canı gönülden destekliyorum,saygılarımı sunuyorum.bizleri derin bilgilerinle aydınlatacağınana inanıyorum