Kat İrtifakı Nedir ?

Kat İrtifakı Nedir ?
22.12.2010 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 16568 kişi okudu
Kat İrtifakı Kat irtifaklı daire sahiplerinin dikkatine ! Kat irtifaklı gayrimenkulünüzün, iskanı alınmış ise kat mülkiyetine çevirme mecburiyetiniz vardır. Ancak gayrimenkulünüzün iskan alınmamış ise böyle bir mecburiyetiniz yoktur.

Kat irtifakı nedir? İmarlı bir arsanın imar durumuna uygun bir inşaat projesi yapılır ve ilgili belediyece tasdik ettirildikten sonra, inşaatın temel ruhsatı alınır; temel kazınıp inşaata başlanır ve bodrum kat veya su basmanı çıktıktan sonra, belediye temel üstü inşaat yapım izni ve ruhsatı verir İnşaatın bu aşamasında, yani daha ortada inşaat yok iken bağımsız bölümlerin kat irtifakları kurulabiliyor ve kat irtifaklı tapular çıkarılabiliyor.

 Kat irtifaklı daire sahiplerinin dikkatine !

Kat irtifaklı gayrimenkulünüzün, iskanı alınmış ise kat mülkiyetine çevirme mecburiyetiniz vardır. Ancak gayrimenkulünüzün iskan alınmamış ise böyle bir mecburiyetiniz yoktur.

Dairemin iskanlı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Gayrimenkulünüzün iskanının alınıp alınmadığını tapunuzun bir fotokopisi ile gayrimenkulünüzün bağlı bulunduğu belediyenin imar müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Kaçmaz Emlak

kacmaz@kacmazemlak.com

Makaleye Yapılan Yorumlar