Kimler Emlakçı Olabilir ?

Kimler Emlakçı Olabilir ?
16.05.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 4186 kişi okudu
Az konuşup çok dinleyen, karşısındakinin sözünü kesmeden onu sonuna kadar saygıyla ve can kulağıyla dinleyip, ondan bir şeyler kapan ve bir şeyler öğrenmeye çalışan herkes, emlakçı olabilir

 
              ‘’Hiçbir insan yoktur ki, ondan öğrenilmeyecek birşey olmasın’’

Müşterisini, tıpkı evine gelmiş çok sevdiği bir dostunu nasıl karşılıyor, nasıl ağırlıyor ve nasıl uğurluyorsa, müşterisine de aynısını yapabilen herkes emlakçılık yapabilir.

Karşısındakinin dinini, mezhebini, dilini, ırkını, rengini ve siyasi görüşünü ve düşüncesini küçümsemeden onun sahip olduğu bu değerlerin en azından kendisinin ki, kadar değeri ve kutsal olduğuna inanan ve ona saygı gösteren herkes emlakçılık yapabilir.

Müşterisini, yolunacak bir kaz gözüyle görmeyen, kendisini müşterisinin yerine koyan ve müşterisinin parasının kolay kazanılmadığını ve bu parasının tam karşılığını almasının müşterisinin en doğal hakkı olduğuna inanan, müşterisine yapacağı alış verişinde müşterisine kazandırmak için gayret sarf eden, herkes emlakçı olabilir.


Alıcı ve Satıcı arasında bir denge unsuru olduğunu, hakkaniyete uygun hareket etmek mecburiyetinde ve bilincinde olduğunu, alıcısını ve satıcısını zarara uğratmayan ve gayrimenkul hakkında her iki tarafı bilgilendiren ve satıştan sonra alıcısının ve satıcısının, yapılan işlemden dolayı yüzleri gülüyorsa o kişi emlakçı olabilir   

 Müşterisine daima samimi ve dürüst davranan, müşterisini kandırmaya çalışmayan, güler yüzlü, bakımlı, kendine saygısı olan attığı her adımda daima aklını kullanan ve şahsiyet sahibi olan herkes emlakçılık yapabilir.   

Sabah erken kalkan ve ofisini herkesten erken açan, ofisi, masası ve çayı temiz olan ve akşam da ofisini herkesten geç kapatan ve kılığına kıyafetine özen kösteren temiz ve çalışkan ama çok çalışkan olan herkes, emlakçılık yapabilir. 

Unutulmamalıdır ki, ticaret tamamen aklını kullanma sanatıdır…. Aptal adamdan, emlakçı olmaz, Aptal adamdan tembelde olmaz...  Akıllı adam çalışkan adamdır, Çalışkan adamın aptalı olmaz... 

1850 kişi okudu

Makaleye Yapılan Yorumlar