Kredi ile ev alıp kiraya verme avantajı

Kredi ile ev alıp kiraya verme avantajı
09.04.2009 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 5320 kişi okudu
EV alıp kiraya vermek isteyenlere, güzel bir haberimiz var.Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, "bir taşla iki kuş" vuruyorsunuz.

EV alıp kiraya vermek isteyenlere, güzel bir haberimiz var.Banka kredisi kullanmak suretiyle ev aldığınızda, "bir taşla iki kuş" vuruyorsunuz.

Birikmiş nakit paranız olsa dahi banka kredisi kullanarak ev alıp kiraya vermeniz daha avantajlı olabiliyor.

AVANTAJ NE? 

Bir cümleyle açıklayalım; kira geliriniz nedeniyle, gelir vergisi ödemiyorsunuz. 
Nasıl mı oluyor?

Açıklayalım.

1- Kira geliri olanlar, bu gelirlerini beyan edip gelir vergisi ödemek zorundalar.

2- Beyannamede bildirilen kira gelirlerinden, "Gerçek gider" yöntemi seçilmek suretiyle, aşağıdaki indirimler yapılabiliyor.

a) Konut kredisi nedeniyle ödenen faizlerin tamamı indirilebiliyor (Gelir Vergisi Kanunu Md. 74/4). Borçların faizlerini, sadece konut kirası elde edenler değil, işyeri kirası elde edenler de indirebiliyor.

b) Kiraya verilen bir adet konutun satın alma bedelinin yüzde 5´i, beş yıl süre ile kira gelirinden indirilebiliyor (GVK Md. 74/4).

c) Kendisi kirada oturuyorsa, aldığı kiralardan ödediği konut kirasını da indirebiliyor (GVK Md. 74/9).

d) Ayrıca kiraya verilen evlerin; onarım ve sigorta giderleri, amortismanları, emlak vergisi, kiraya verilen gayrimenkul için bir sözleşmeye, kanuna ya da mahkeme kararına istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar da kira gelirlerinden indirilebiliyor (GVK Md.74).

BİR ÖRNEK

Olayı bir örnekle açıklayalım:

Remzi Bey, banka kredisi kullanmak suretiyle, bir ev almış ve kiraya vermiştir. Yıllık kira geliri: 60 bin TL, Ödediği yıllık banka faizi: 35 bin TL, Evin satın alma bedelinin yüzde 5´i de 30 bin TL´dir.

Bu durumda Remzi Bey, aldığı 60 bin TL kiradan, ödediği faiz ile evin satın alma bedelinin yüzde 5´i toplamı olan 65 bin TL´yi düştüğünde, gideri gelirinden fazla olduğu için 1 TL dahi vergi ödemeyecek.

Konuyu basit bir şekilde açıklayabilmek için, ayrıntılı örnek vermeyip; banka kredi faizi ödeyen ve yeni ev alan birini örnek verdik. Yukarıda sıralanan diğer giderlerin de kira gelirinden indirilebileceği kuşkusuz.

Makaleye Yapılan Yorumlar