Mortgage'ta erken ödeme cezası azalıyor

Mortgage'ta erken ödeme cezası azalıyor
21.03.2008 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 4473 kişi okudu
Mortgage'ta erken ödeme komisyonu yüzde 2'den binde 5'e çekiliyor, sigorta zorunluluğu kaldırılıyor.

Sanayi Bakanlığı, mortgage kredilerinde tüketicinin üzerindeki yükü azaltacak yeni bir düzenleme hazırladı. Bakanlığın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da değişiklik öngören düzenlemesine göre sabit faizli mortgage'ta uygulanan erken ödeme komisyonunun üst sınırı yüzde 2'den binde 5'e indiriliyor.

Görüşe açılan ve Meclis tatile girmeden önce yasalaştırılması tasarlanan düzenlemeye göre, mortgage kredisi kullananların borçlarını vadesinden önce kapatmak isterlerse ödemek zorunda oldukları erken ödeme komisyonu dörtte biri oranına düşüyor.

Yeni düzenlemeyle tüketici açısından sakıncalı görünen mortgage kredisinde sigorta uygulaması da değiştiriliyor. Buna göre kredi verilmesi, hayat, konut gibi sigortaların yaptırılması şartına bağlanamayacak. Böylece, örneğin 10 yıl vade ile 100 bin YTL mortgage kredisi kullanan bir tüketici, 5-6 bin YTL civarında tutan sigortayı yaptırmak zorunda olmayacak.

‘Kredi maliyeti artar'
Bankacılar ve finans kuruluşu yetkilileri, her iki uygulamanın da kredi veren kuruluşların risklerini ve maliyetlerini artıracağını belirterek bu risk ve maliyetlerin zorunlu olarak mortgage faizlerine yansıtılacağını söyledi. Konut üreticileri ise yeni düzenlemenin konut satışlarını artırmayacağını bildirdi.

Almanya'da yüzde 8
Avrupa ülkeleri ve Amerika'da erken ödeme komisyonunun bir üst sınırı yok. Bankalar bu oranı piyasa koşullarına göre belirliyor. Örneğin ABD bankaları rekabet kaygısıyla, İngiltere'deki bankalar faizler çok hızlı değiştiği için erken ödeme komisyonu alınmıyor.
Almanya'da ise sabit faizli kredilerini kapatmak isteyenler, vade sonuna kadar olan tüm faizleri ödemek zorunda kalıyor. Bu da Almanya'daki erken ödeme komisyonunu yüzde 7-8 oranına kadar çekiyor.

Milliyet 20/03/2008

 

Makaleye Yapılan Yorumlar