Prof. 羹kr羹 K覺z覺lot ve Kanadal覺 uzmanlar diyor ki !

Prof. 羹kr羹 K覺z覺lot ve Kanadal覺 uzmanlar diyor ki !
04.03.2010 Yazan: Aziz Ka癟maz Aziz Ka癟maz 6515 kii okudu
Komisyon yok ama risk var ! Emlak癟覺 olmadan, yap覺lan emlak al覺m ve sat覺mlar覺 daima risktir.! Her mal sahibi ister ki, mal覺n覺 rayi癟 bedelinin iki kat覺na sats覺n; bu insan覺n doas覺nda vard覺r

Komisyon yok ama risk var !     
Emlakç覺 olmadan, yap覺lan emlak al覺m ve sat覺mlar覺 daima risktir ! 
Kanada'da bir 襤nternet sitesi, müterilerine emlakç覺ya gitmeden arac覺s覺z emlak al覺m sat覺m tekniklerini 16 seansta ücretsiz öreterek, sözde komisyon vermekten kurtaracakm覺 

Kanadal覺 Uzmanlar diyorki: Kanada'l覺 uzmanlar da diyor ki, ne kadar kurs verilirse verilsin, bir emlakç覺 arac覺l覺覺yla yap覺lmayan al覺m ve sat覺mlar, daima risk ta覺r. Doru fiyat覺 bulman覺n yan覺 s覺ra, al覺nan ta覺nmaz覺, hukuki durumunu taktir etmek, mevcut ve olas覺 pürüzleri gidermek için ancak piyasay覺 çok iyi bilen, tapu ilemlerine ve gayrimenkul hukuk bilgisine vak覺f doru arac覺larla çal覺man覺n en doru yol olduunu hat覺rlat覺yor.

Prof.ükrü k覺z覺lot diyorki: Emlakç覺 avantaj覺, gayrimenkulü, bir emlakç覺 kanal覺yla almakta yarar var. Kukusuz bu emlakç覺y覺 dikkatle seçmeli örnein, belli bir iyeri olan, çevrede dürüst ve profesyonel çal覺mas覺yla tan覺nan biri olmal覺. Emlakç覺, alaca覺n覺z gayrimenkulün özellikleri konusunda size yard覺mc覺 olabilecei gibi, dier bilgi ve belgelere de, kolayca ula覺r. Örnein, elektrik, su, doalgaz, bina aidat覺, çevre düzenlemesi ve bina onar覺m giderleri borcunun bulunup bulunmad覺覺n覺, varsa kimin ödeyeceini, net bir sonuca balar ve sizi süpriz ödemelerden kurtar覺r. Tapu veya belediye de, gayrimenkulün üzerinde her hangi bir erhin  olup olmad覺覺n覺n arat覺rl覺mas覺, ayr覺ca alaca覺n覺z gayrimenkul gördüünüz gayrimenkul olmayabilir,  gayrimenkulü ald覺n覺z veya satt覺n覺z seneler sonra hem al覺c覺ya hemde sat覺c覺ya, belediyeden ve vergi dairesinden bütçenizi ciddi anlamada sarsacak al覺m, sat覺m ve vergi ziya覺, ceszas覺 borcu ile kar覺laman覺z da, mümkündür. Bu bak覺mda siz ne kadar bilirseniz bilin, daha akl覺n覺za gelmeyen bir y覺覺n ilerin hukuka uygun yürütülmesinde uzman bir emlakç覺dan daha iyi bilemezsiniz. Dolay覺s覺yla uzman bir emlakç覺 kanal覺yla almak ve satmak en doru yöntemdir.

Gayrimenkulü emlakç覺 kanal覺yla satmakta yarar var. Ancak, emlakç覺 ile sat覺 öncesi, mutlaka  sözleme yap覺lmal覺. Gayrimenkulü satarken, gazeteye ilan vermek ya da sat覺l覺k levhas覺 as覺p, al覺c覺larla tek tek muhatap olmak yorucu ve sorunlu bir olay. Ayr覺ca sahibinden sat覺l覺k levhas覺n覺 görüp içeri gelen kimsenin h覺rs覺z m覺, 覺rz düman覺 m覺 belli deil. Oysa emlakç覺 müteriyi evinize getirmeden önce kimlik bilgilerini ve imzas覺n覺 kay覺t alt覺na al覺r ondan sonra yerinizi göstermeye gelir. K覺sacas覺 emlakç覺n覺z, sizin güvencenizdir, sigortan覺zd覺r.  

Kaçmaz Emlak olarak bu sektöre 21 y覺l覺m覺z覺 verdik ve tecrübelerimiz diyor ki, her mal sahibi ister ki, mal覺n覺 rayiç bedelinin iki kat覺na sats覺n; bu insan覺n doas覺nda vard覺r. Buna ramen acemi al覺c覺lar, sahibinden daha ucuza al覺r覺m, zannediyor ve maalesef, zaman zaman trajikomik yan覺lg覺 ve ak覺nl覺klar覺n yaand覺覺na ahit olmaktay覺z.(:

"Yar覺m doktor candan, yar覺m hoca dinden eder"                                                                 Verilecek ücret (komisyon) ne kadar çok olursa olsun, her i uzman覺na yapt覺r覺lmal覺.  

"Ekmei ekmekçiye ver, bir ekmekte üste ver."  demi atalar覺m覺z. 
Sayg覺lar覺mla

Aziz Kaçmaz

kacmaz@kacmazemlak.com

04..03.2010 Tarihli Hürriyet gazetesi emlak yaam ekinde al覺nm覺 bir yaz覺

 

Makaleye Yap覺lan Yorumlar