Selçuk Karahan

Selçuk Karahan
04.08.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 8234 kişi okudu
Ağalık literatüre pek sevimli bir sıfat olarak girmemiş olabilir. Ama biz ağalığı ağa gibi yapanı gördük. Biz adam gibi ağaların yanında ve köyünde yaşadık. O ağaları şimdi saygıyla anmak insani görevimiz olduğunu düşünüyorum ve saygıyla anıyorum.

Tercan'da Karahan ağa ailesini temsil eden ve sevgili  Ahmet Karahan, Ağamızın en büyük oğludur. Babasıyla zaman zaman köye gelirlerdi. Kısa pantolonlu, güler yüzlü bir çocuktu. Kısa pantolonu ilk defa Selçuk Karahan'nın üzerinde görmüştük. Yeterli kumaş bulamadıkları için, pantolonu kısa dikmişler diye düşünürdük.

Çünkü kısa pantolonlu bir çocuğu değil köyde, kasabada bile göremezdiniz.     

Selçuk Karahan bey İstanbul Üsküdar’da Karpaş Emlak inşaat. İsimli firmasında emlak alım satım ve aracılık hizmetleri ile iştigal eder.  Seyahati çok sever ve bunun için fırsat yaratmasını bilir. Evliya çelebi gibidir. Çok gezer, çok görür. Gezip gördüklerini, dostlarıyla paylaşmasını  sever. Selçuk Karahan, aydın ve bilge kişiliği ile bulunduğu ortamı daima aydınlatır. Selçuk  bey kendine özgü üslubuyla ve bilgi birikiminin verdiği akıcılıkla ortama göre  Erzurum ve Erzincan’ın o şirin aksanını ustaca kullanmayı da sever. Buda anlatımlarına ayrı bir çeşni ve tat katar. Selçuk beyi zevkle ve nefesinizi  tutarak dinlersiniz.    
Kaçmaz Emlak zincirini kurmamıza da vesile olmuş, öncülük etmiş çok değerli bir dosttur.

Selçuk Karahan bey, sevgili babası Ahmet Karahan, gibi çok kültürlü ve bir o kadarda tevazu sahibi bir beyefendidir. Soylu Karahan ailesini layıkıyla ve çok üst düzeyde temsil eden, Selçuk beyin dostluğuna doyamazsınız. Çok kültürlü, espirili, hoş sohbetli samimi ve candan bir insandır. Selçuk bey cömert ve yardım sever bir  insandır. Mesaisinin yarısı eşe dosta yardım etmekle geçer. Selçuk bey eğitime çok önem verir. Av. Rüveyda Karahan, Dr. Ömer Karahan ve Mimarlık okuyan Rabia Karahan, isimli pırıl pırıl evlatlar yetiştirmiştir.

İyi insanın çalışanlarıda iyi olur. Selçuk bey, İstanbul’daki işlerini sadık elemanlarına emanet eder. Yaz aylarını çoğunlukla köyde ve kasabada geçirir. Sevgili babası Ahmet Karahan ağadan devraldığı bayrağı ve babadan gelen o asil ağalık geleneğini ve kültürünü kasaba ve köyünde sürdürmektedir.  

Sevgili anamızın mezarı Selçuk beylerin köyünde bulunuyor. Haziranda anamızın mezarını onarmak üzere köye giden kardeşlerimin köye gittiklerini, kasabada duyan Selçuk bey, kardeşlerimle çok yakından ilgilenmiş. Kardeşlerim selçuk beyin o candan ilgi ve alakasını o beyefendiliğini ve tevazusunu anlata anlata bitiremiyorlar. Ne mutlu selçuk Karahan beyin dosluğunu kazanmış olana 
Selçuk Karahan’da böyle bir ağadır  

Makaleye Yapılan Yorumlar