imdi konut alma zaman覺 m覺 ?

imdi konut alma zaman覺 m覺 ?
30.08.2007 Yazan: Aziz Ka癟maz Aziz Ka癟maz 3229 kii okudu
gelecekte gayrimenkul alacaklara 繹nerimiz fiyatlar覺n geriledii u g羹nlerde bir,an 繹nce m羹lk edinmeleridir.

eref Salam - Antalya Emlak Komisyoncular覺 Odas覺 Bakan覺

Doas覺 ve turizmiyle dünyan覺n gözbebei olan Antalya'da 襤naat ve emlak sektöründe 2004-2005 ile 2006'n覺n ilk yar覺s覺na kadar olan dönemdeki hareketlilik 2007 y覺l覺ndan itibaren durma noktas覺na geldi. Geçmi dönemlerdeki hareketlilii tetikleyen unsurlar覺n ba覺nda tek partili sistemin getirdii istikrar ve konut kredi faiz oranlar覺n覺n yüzde 1 seviyesine kadar gelmesiydi. Tabii ki bu hareketliliin dezavantajlar覺 da vard覺r. Bunlar覺n ba覺nda çok say覺da inaat firmas覺n覺n aç覺lmas覺 ve çok say覺da 襤naat yap覺lmas覺, konut ilerini doyum noktas覺na gelmesini salad覺. Konut alan覺ndaki aç覺k k覺sa sürede kapand覺.

Bu doyum noktas覺 baka bir gerçei de ortaya ç覺kard覺..Bir çok kirac覺 mülk edindii için kiral覺k daireler çoald覺. Bu hareketliliin olduu dönemlerde ki talep kar覺s覺nda fiyatlar da otomatik olarak yükseldi. . Bugün ise inaat ve emlak sektörü büyük bir durgunluk içinde. Bu gelime mülk edinmek isteyenler için büyük bir avantaj sal覺yor. Fiyatlar覺n . durgunluktan dolay覺 dütüü bugünler gayrimenkul edinme zaman覺 olarak deerlendirimelidir. Sektördeki bu durgunlukta konut kredi faizlerinin Yüzde 1'den yüzde, 1.90 seviyelelerine yükselmesi. Erken seçim havas覺 da durgunluu tetikleyen unsurlar aras覺nda görülebilir.

Cumhurbakan覺 seçiminin ard覺ndan piyasalardaki kriz havas覺n覺n yerini rahatlamaya b覺rakmas覺n覺 bekliyoruz. Gelecekte gayrimenkul alacaklara önerimiz fiyatlar覺n geriledii u günlerde bir an önce mülk edinmeleridir. Tabi ki mülk edinirken emlak ofisini de iyi seçmek gerekir. Vatandalar konut. al覺rken sorun yaamamak için emlak ilemini yapan ofisin odam覺z üyesi olup olmad覺klar覺n覺 kontrol etmelidir.

30/08/2007 tarihli Milliyet gazetesi "Akdeniz" ilavesi bölümünden al覺nt覺d覺r....

 

Makaleye Yap覺lan Yorumlar