Toki konut pazarlamsında adil davranıyor mu ?

Toki konut pazarlamsında adil davranıyor mu ?
14.11.2008 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 3868 kişi okudu
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı, Sayın Sabri Ateş'ten TOKİ Toplu Konut İdaresi Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar'a Mektup...

Başkan'a Mektup; İstanbul, 05.11.2008  
Sayın Erdoğan Bayraktar TOKİ Toplu Konut İdaresi Başkanı  
Sayın Başkan; 2002 yılından itibaren TOKİ Başkanlığı görevini çok başarılı bir şekilde sürdürdüğünüz hususu, her kesimden kabul gören bir realitedir.   

Türkiye'mizde alt gelir grubuna yönelik, konut üretiminden dolayı İspanya Kraliyet Ailesi tarafından "Kraliyet Nişanı" ile ödüllendirildiğinizi biliyor ve ülkesini seven bir kişi olarak başarılarınızdan gurur duyuyor ve sizi yakinen izliyorum.  

13 – 14 Ekim tarihleri arasında, THE MARMARA Oteli'nde gerçekleştirdiğimiz 14. Uluslararası CEREAN Toplantımıza teşrifleriniz bizleri ziyadesiyle onurlandırmıştır. 16 ülkeden yerli ve yabancı toplam 750  
'nin üzerindeki katılımcı konulara olan hakimiyetiniz çerçevesinde çok etkilenmişler ve özellikle yabancı yatırımcılar sayenizde bilgilenmişlerdir.
  

Bu mektup vesilesi ile sizin liderliğinizde TOKİ camiasının başardığı Halkalı Atakent'teki Uluslararası eğlence ve doğa parkı için düzenlediğiniz ihaleden dolayı da sizleri tebrik ediyor ve başarılarınızın devam edeceğini bilirken, en kalbi duygularla sizi ve ekibinizi kutluyorum.   

Halkalı çöplüğü olarak bilinen, bu geniş alanda, sizlere ve kurumunuza olan güven sayesinde gerçekleştirmiş olduğunuz bu uluslararası çapta olacak projenin ihalesini başarmış olmanızı çok önemsiyorum. Tüm kamuoyu da önemsemelidir diye düşünüyorum.       

Öncelikle ekonomi de böyle bir daralma olduğu dönemde, böyle bir ihaleyi becermiş olmanız takdire şayandır. Son derece şeffaf gerçekleştirilen ihale neticesinde, kamu ve özel sektör işbirliğine son derece büyük örnek teşkil edecek bu proje, kamunun kaynaklarının ne kadar efektif kullanıldığını görmemiz açısından çok önemlidir. Size, kurumunuza ve ülkemizdeki istikrara inanan özel sektör, bu projeye imza atmaya hazırlanmış durumdadır. Bu proje, ekonomik yapı için çok önemli bir motivasyondur. Mali boyutu milyar dolarları aşacak bu projede, projeyi yüklenen firma, duyduğu güven neticesinde bu projenin altına girmeye karar vermiş ve başaracağına inanmıştır. Bu inançta rolünüz son derece büyük ve önemlidir. Böyle uluslararası seviyedeki bir proje, kamunun kaynakları hiç kullanılmadan çöplük olarak bilinen alanın en efektif şekilde kullanılması sağlanmıştır. Ayrıca bu itibar projenin üretiminden kazanılacak gelirin bir kısmının kamuya aktarılması ve kamu giderlerini desteklemesi sağlanacaktır.  

Bu nevi projeler, daha önce gerçekleşmiş bazı ülkelerde, ancak devletin desteği ile uzun yıllar sonra kar'a geçebilme noktasına ulaşmıştır. Bu projede, projeyi üstlenen, projeyi organize eden ve bu sonuca ulaşan her kesime teşekkürü bir borç biliyoruz. Böyle bir yatırım tamamlandığında orada hemen hemen yeni bir kent oluşacağı, çok önemli iş ve istihdam imkanları yaratacağı çok açıktır.

Sayın Başkanım;  Çok akıllı ve başarıdan, başarıya koşan, başarısızlığı hazmedemeyen bir yapıya sahip kişiliğiniz olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sizi takdir etmemek mümkün değildir. Ben de sizi takdir ediyor. Başarılarınızın devamını en içten duygularımla diliyorum.  

Ancak, bu kadar iş üreten kişilerin eksikleri de olabilir. Aşağıda yapacağım eleştirileri bu çerçevede değerlendireceğinizi ve olgunlukla karşılayacağınızı ümit ediyor, hatta biliyorum. Yapacağım eleştirilerin bir nedeninin de sosyal sorumluluğumun bir tezahürü ve bulunduğum görevin mecburiyetleri arasındadır. Çok heyecanlı ve aceleci yapınız nedeniyle bazen ufak tefek fiyatlandırma hatası vs. yapabiliyorsunuz. Tabii ki başarılarınız, bu hatalarınızı rahatlıkla örtmektedir.   

Sayın Başkanım; bir önemli eleştirim daha var. Onu da söylemeden geçemeyeceğim. Üstelik bu konu benim ve benim gibi görev yapan Emlak Odalarının en önemli sorunları arasındadır. Türkiye genelinde kamu kurumu niteliğinde Emlak Odaları ve onbinlerce üyelerimiz var. Ürettiğiniz konutlarınızı neden üyelerimiz pazarlamıyor.? Üyelerimiz profesyoneldir. Piyasanın daraldığı şu ortamda gerçekten üyelerimizin TOKİ Konutlarının satışına aracılık etmeye ihtiyacı vardır. Sizin gönlünüzün de emlakçılarımızın kepenk kapamasına razı olmadığınızı düşünüyorum. Bu durum benim içimi yakıyor. Her gün onlarca emlakçı kepenk kapatıyor. Çoluk, çocukları ve yanında çalışanları mağdur oluyor.  

Bu yapılacak işbirliğinin her iki kesime de önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu noktada üzerime düşen  görevi seve seve yapmaya hazır olduğumu belirtmek isterim. Sizin ileri görüşlülüğünüz de bu konuya dahil edildiğinde çok önemli bir sinerji yaratacağımızı düşünüyorum.Talebimin sosyal sorumluluğumun bir neticesi olduğunu bir kez daha belirterek, başarılarınızın devamını diler, saygılar sunarım.  

  

Makaleye Yapılan Yorumlar