Uğur Mumcu Mahallesi

Uğur Mumcu Mahallesi
02.09.2011 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 11701 kişi okudu
Uğur mumcu Mahallesi, Kartal ilçesine bağlı, Soğanlık ve Yakacık Mahallelerinin Kuzeybatısında ve Aydos ormanı ve piknik alanlarına paralel bir konumda yer almaktadır. Uğurmumcu Mahallesi´nin hemenin bitişiğindeki Aydos ormanı ve piknin alanları, cu

Kartal ilçesine bağlı, Soğanlık ve Yakacık  Mahallelerinin Kuzeybatısında ve Aydos ormanı ve piknik alanlarına paralel bir konumda yer almaktadır. Uğurmumcu Mahallesi'nin hemen üst bitişiğindeki Aydos ormanı ve piknin alanları, cumartesi ve pazar günleri, İstanbul'luların adeta istilasına uğramaktadır. Zira insanlar buralara temiz hava almaya , oksijen teneffüs etmeye, yürüyüş ve piknik yapmaya gelir. Uğrmumcu Mah. adeta festival alanına dönüşür.

Uğur Mumcu Mahallesi, Kartal ilçesinin en yeni mahallesi olmasından dolayı, modern şehirciliğin uygulanabildiği bir mahalledir. Dolayısıyla, yeşil  bulvarları, geniş  caddeleri, sokakları, parkları ve site tarzı yapılaşması ile tüm sitelerin, kendine ait oto parkı, çocuk parkı ve bol yeşil alanları ile Kartal ilçesinde arabaların sokağa park edilmediği tek mahalledir; Uğurmumcu mahallesi.   

Uğur Mumcu Mahallesi'nde bizden daire alıp oturanlardan şu sözleri sık, sık duyarız:  Allah sizden razı olsun vesile olup bize bu daireyi aldırdığınız için. Çocuğumuz astım hastasıydı. Buraya taşındığımızdan sonra bu hastalıktan eser kalmadı."   Biz, buna benzer güzel sözleri her zaman duyarız. Kısacası Uğurmumcuda satılık daire alanlar, daima kazanır.

Uğur  Mumcu Mahallesi, 1984 - 1989 yılları arasında Bedrettin Dalan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, öğretmenlere, kooperetif kurun gelin size sembolik bir ücret karşılığı arsa vereyim ev sahibi olun diye gazeteler aracılığı ile öğretmenlere çağrı yapmıştı. Uğurmumcu mahallesi, Bedretin Dalan'ın öğretmenlere bir armağanıdır.

Uğur Mumcu Mahallesi'nde bir daireye düşen arsa payı bedeli, bu gün 100.000 TL dir. Evet yanlış duymadınız bu gün 10 kişi bir araya gelip Uğur Mumcu Mahallesi veya civarında bir arsa alıp 10 daire yapacağım dediği vakit daire başına 100.000 TL  arsa için para ayırması gerekir, yani 10 dairelik bir arsa Uğurmumcu mahallesi veya civarı mahallelerde: 1.000.000 TL dir.

Bedrettin Dalan, Öğretmenlerin yanı sıra belediye çalışanlarına da Uğur Mumcu Mahallesi'nde arsa tahsis etmiştir. Örneğin: Park ve Bahçeler gurubunda çalışanlara, 'Bahçeler sitesi" diye anılmakta,  Köprüler Gurubunda  çalışanlara  'Köprüler sitesi",  İtfaiye gurubunda çalışanlara ''İtfaiyeciler sitesi",  Sağlık müdürlüklerinde çalışanlara  Sağlıkçılar sitesi" ile adlandırılan siteler yapılmıştır.

Uğur Mumcu Mahallesi  13.000 konut ve yaklaşık 50.000 Nüfusu olana, çarpık yapılaşmadan arındırılmış, Kartal ilçesinin tek uydu kent niteliğinde modern ve kozmopolit bir uydu kenttir. Hırsızlığın, kavganın, soygunun, hiç uğramadığı, bilinmediği uygar ve çağdaş bir mahalledir. Uğur Mumcu Mahallesi'nde gece, saat birde, ikide tek başına yürüyen bayanlara sıkça rastlaya bilirsiniz. Acaba böylesine bir güven, huzur ve özgür yaşam, hangi şehirde var?  
İşte Uğur Mumcu Mahallesi böylesine uygar bir mahalledir.

Sırası gelmişken İstanbul'a büyük yararları dokunan Bedrettin Dalan'ı, kısa bir şekilde anlatmayı bir borç bilirim. Bedrettin Dalan  İstanbullu'yu denizle buluşturan bir başkandır. Zira İstanbullular, denizi ancak Kadıköy, Harem, Üsküdar, Beşiktaş, Kabataş, Karaköy, Eminönü, Yeni kapı ve Bakırköy iskelelerinde görebiliyor ve denize ancak iskelelerde yaklaşabiliyordu.

Çünkü kıyı şeritleri, yalılar, lüks restoranlar ve oteller tarafından işgal edilmiş haldeydi. Bedrettin dalan Çekmece'den girdi; Tuzlaya kadar, sahilleri doldurarak yalı sahiplerinden kurtarıp İstanbullu'lara teslim etmiş bir başkandır.

Bedrettin Dalan'ın haliç mafyası ile nasıl mücadele ettiğini ve "halic'i gözlerim gibi mas mavi yapacağım, bana sarı Bedrettin derler" diye haliç mafyasına nasıl meydan okuyarak halici, mafyadan ve pislikten kurtarıp arındırdı. Haliç suyunu mas mavi olmasını sağladı ve çevresini yeşilllendirerek cennet gibi bahçeler ve yürüyüş alanları oluşturduğunu unutmak mümkün mü ?  

Bedrettin dalanın başlatıp ancak bitiremediği bu mega projeleri, kendisinden sonra gelen diğer değerli belediye başkanlarımız da bu iyi niyetli ve samimi projeyi devam etmiş ve büyük katkılar sağlamışlardır. O başkanlarımızada şapka çıkarıyoruz. 

Bedrettin Dalan, Haliç projesini gündeme getirdiğinde, Halici işgal edenler, "Çizmeyi aşıyorsun" diye Bedrettin Dalanı tehdit etmişlerdi. 
Kenan Evren, Bedrettin Dalan'a bildiğini yap senin arkandayız, dediğini de unutmuyoruz. Kenen Evren'ide minnetle anıyoruz.

Aziz Kaçmaz    

 

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar