Web Tapudan Yetki Vermek Nedir ?

Web Tapudan Yetki Vermek Nedir ?
20.09.2021 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 28579 kişi okudu
Emlak satışlarında, Noterden satış yetkisi vermek mi, yoksa Web Tapudan yetki vermek mi, geçerlidir? Web tapudan yetki verilecekse, noterden vekalet vermeye gerek var mı?

Değerli Meslek Odalarımız, Değerli başkanlarımız, Tapu Kadastronun Keyfi uygulamaları karşısında işlerimizi ayapamaz durumlara düşüyoruz, haberiniz var mı?

Örnek mi: Alıcımız parayı 2 haftaya kadar ancak tedarik edeceğini ve bu şartla kaporasını verdi gitti.

Ancak satıcı müşterimiz, ben iki haftayı bekleyemem, paramı verin noterden size vekalet vereyim siz satarsınız, aksi halde müşterim var hemen ona satacağım sizi bekleyemem dedi.
Bizde iş kaçmasın diye, çıkarıp satıcının parasını verip satış vekaleti aldık ve satıcıdan WEB TAPU ÜZERİNDEN yetki vermesini istedik.

Satıcı vekalet verdim bunun ötesinde birşey veremem, internet üzerinden tapudan randevu alın satışınızı öyle yapın dedi ve çekip gitti. Çaresiz kabul ettik, ancak bu seferde tapu dairelerinin internet üzerinden randevu uygulamasını kaldırmış olduğunu öğreniyoruz!

Yani satıcının, noterden vermiş olduğu satış vekaleti yeterli görülmüyor, ayrıca WEB TAPU üzerinden yetki vermesi gerekiyor!
Peki satış vekaletinin ne hükmü kaldı?

Bunu vekalet veren satıcıya, anlatamıyoruz! Uzak bir şehirde oturan bu satıcımız, ben size satış vekaleti verdim beni bir daha arayıp rahatsız etmeyin dedi ve birdaha da telefonlarımıza çıkmıyor! Biz şimdi ne yapacağız, sayın başkanlarım, bize lütfen bir yol gösterin...

Tapu kadastronun bu keyfi, gereksiz ve fuzuli uygulamaları ile emlakçının elini ayağını bağlayan işlerini zora sokan bu akıl dışı uygulamalarına seyirci mi, kalacaksınız?

Noterlerden verilen satış vekaletine itibar edilmeyecekse, o halde vekalet almaya ne gerek var?

Makaleye Yapılan Yorumlar