yabancılar emlak alabilir mi ?

yabancılar emlak alabilir mi ?
17.05.2013 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 2197 kişi okudu
Bir yabancı Türkiyede ev alabilir mi? Aşağıdaki şartlara uygunsa alabilir. ​Mevcut yasalarımıza göre, karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesi çerçevesinde bir yabancı Türkiye'de emlak alabilir.
Yani Türk vatandaşına emlak satan ülkelerin vatandaşları da Türkiye'de  emlak alabilir. Türkiye vatandaşı yaklaşık 90 ülke de emlak satın alabilmektedir. Mütekabiliyet dışında kalan, yani yaklaşık 110 ülke vatandaşı Türkiye'de emlak satın alamıyor. Gazete haberlerinden öğrendiğimiz kadarı ile hükümet, bir yasal düzenleme ile yüzün üzerinde ki bu ülkelerin vatandaşlarının da Türkiye'de  emlak satın almasına izin veren yasal düzenleme getirmekteymiş.

Hükümetin bu kararı taktire şayan bir karardır. Zira küreselleşmenin giderek önem arz ettiği günümüzde, komplekse gerek yok. Yasalar yol vermiyorsa, yol veren yeni yasalar çıkarılmalı ve yola devam etmeli.

Emlak sektörü her ülkede olduğu gibi ülkemizde de ekonominin lokomotifidir. Emlak fiyatları bir hayli artacaktır, ama olsun. Ülkemizde yüzlerce sektöre hareket gelecek, bereket gelecek, iş gelecek, aş gelecek ve milyar dolarlar gelecektir. Buda heyecan demektir, umut demektir, mutluluk demektir.

2054 kez okun

Makaleye Yapılan Yorumlar