İskan nedir ?

İskan nedir ?
06.06.2009 Yazan: Aziz Kaçmaz Aziz Kaçmaz 77055 kişi okudu
Kat irtifaklı gayrimenkulünüzün, iskanı alınmış ise kat mülkiyetine çevirme mecburiyetiniz vardır. Eğer gayrimenkulünüzün iskanı alınmamış ise böyle bir mecburiyetiniz yoktur.

İskan: oturma izni, yapı kullanım izni olup, gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirilmesi durumunda, ilgili belediyece verilen bir belgedir. Aslında suyun, elektriğin, doğal gazın, telefon ve kanalizasyon gibi hizmetlerinin bu belgeden sonra verilmesi gerekir. Ama işler hiçte öyle yürümemiş.

 Neden iskan almazlar ?

İnşaatı yapan firma, ya inşaatı tasdikli projeye uygun yapmamış; ya da imara uygun yapmış, ancak kanuni prosedür ve ona bağlı harçlardan ve sigorta primleri gibi vesair giderlerden kaçındığı için almaz.

 Gayrimenkulünüzün iskanı alınmamış ise hiç uğraşmayın !

Çünkü genelde onaylı projenin dışına çıkılmış, yani inşaatın şema ve şekli değişmiş veya inşaatın alanı büyütülmüştür, genelde  böyle olur. O taktirde belediyenin iskan belgesi vermesi artık mümkün değildir. Bu ancak genel bir imar affı ile mümkündür. bu durumda uğraşmanıza gerekte yoktur, çünkü her türlü hizmeti zaten almaktasınız. Not: iskanı alınmamış olan kat irtifak tapulu konutlara bankalar konut kredisi veriyor. 

 Velev ki yapınız imara uygun yapılmış olsun. !

Gayrimenkulünüz, imara ve tasdikli projesine uygun yapılmış, buna rağmen iskanı alınmamış ise bu gayrimenkulün iskanını almak da bence imkansız gibi bir şey zira 2003 tarihinden itibaren yapılan yapılarda, deprem yönetmeliği esasları uygulanır. Sizin yapınız buna uygun olmadığından deprem yönetmeliğine uygun hale getirmenizde pek mümkün görünmüyor. Hükümet bu durumdaki gayrimenkuller için bir yasa, yada yasa hükmünde kararname çıkarması gerekir.Bunun dışında bir çözümün olacağını sanmıyorum. Böyle bir çözüm bulunsa bile, sigorta ve diğer vergiler, harçlar bir yığın giderler ve işlemlerle fena halde yorulacaksınız. Bence hiç kafanıza takmayın, genel bir imar affı bekleniyor o zaman buna bir çözüm getirlecektir.

Kaçmaz Emlak

kacmaz@kacmazemlak.com

Makaleye Yapılan Yorumlar